Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2020, 11:38

Novým českým ministrom zdravotníctva bude známy epidemiológ Roman Prymula

Roman Prymula už v rezorte zdravotníctva pôsobil, po nezhodách ho však na jar tohto roka opustil.

Novým českým ministrom zdravotníctva bude známy epidemiológ Roman Prymula
Zdroj: MAFRA/ Michal Rúžička

Novým českým ministrom zdravotníctva bude Roman Prymula. Vystrieda svojho predchodcu, Adama Vojtěcha, s ktorým sa tento rok nepohodol a v rezorte zdravotníctve skončil. Prymula má za sebou pôsobenie v královohradeckej nemocnici, koordinoval boj proti koronavírusu ako námestník zdravotníctva. Krátko viedol krízový štáb, teraz pôsobí ako splnomocnenec pre vedu a výskum.

​Dramatický koniec Prymulu na ministerstve zdravotníctva prišiel v máji, a to kvôli bezpečnostnej previerke, ktorú ako námestník musel mať. Získať sa mu ju nedarilo, podľa Zdravotníckeho denníka tomu bránilo najmä jeho niekdajšie pôsobenie vo firme jeho dcéry Biovomed.

Vzhľadom na to, že Prymula bol jednou z hlavných tvárí ministerstva, predĺžil mu rezort obdobie dovtedy, než Národný bezpečnostný úrad o previerke nerozhodne. Prymula však nakoniec pod Vojtěchom skončil skôr, než k niečomu takému došlo a obvinil Vojtěcha, že zaviedol previerky pre obavy z jeho popularity.

"Vnímal som to ako účelovú vec, pretože sa ma tu boja. To je jednoduché vysvetlenie," povedal vtedy k zavedeniu previerok Prymula. Vojtěch jeho slová odmietol.

​Úplný koniec to však pre Prymulu neznamenalo. Namiesto toho prešiel na iné miesto, ktoré mu ponúkol sám premiér Andrej Babiš. Hneď 1. júna sa tak ujal novovytvorenej funkcie vládneho splnomocnenca pre vedu a výskum v zdravotníctve. Časť opozície označila pozíciu za politickú trafiku a za oslabenie ministra zdravotníctva.

Vojtěch oznámil svoju rezignáciu na post ministra zdravotníctva dnes ráno. "Rozhodol som sa, že odstúpim z funkcie ministra zdravotníctva. Pánovi premiérovi som už svoju rezignáciu dal," uviedol. Odchodom chcel vytvoriť priestor pre "nové riešenie epidémie koronavírusu, ktorá nás bude ďalej sprevádzať."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.