Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2020, 20:17

"Poďte nám pomôcť." Babiš sa v ťažkej situácii prihovoril občanom

Český premiér priestor využil aj na kritiku ľudí, ktorí broja proti rúškam.

"Poďte nám pomôcť." Babiš sa v ťažkej situácii prihovoril občanom
Zdroj: český úrad vlády

Český premiér Andrej Babiš dnes večer kvôli výrazne sa zhoršujúcej situácii s koronavírusom v krajine mimoriadne vystúpil s príhovorom v televízii. 

"Čísla nákazy závratne rastú," povedal na úvod prejavu s tým, že mu boli predložené scenáre vývoja, ktoré ho nepotešili.

Babiš pripomenul, ako dobre krajina zvládla prvú vlnu. Všetko sa však zhoršilo s príchodom leta. "Opatrení sme mali všetci po krk, všetci sme sa chceli voľne nadýchnuť a užiť si leto," povedal s tým, že aj on sám s príchodom leta poľavil. 

Český premiér priestor využil aj na kritiku ľudí, ktorí broja proti rúškam. "Počul som, že ľudia odmietajú rúška nosiť aj na znak protestu proti vláde," upozornil s tým, že rúška nie sú o politike, ale ľudia tým chránia sami seba.

"Nosenie rúška nie je o osobnej slobode jednotlivca. Áno je to otravné, ale zachraňuje to životy," povedal Babiš a dodal, že nechce mať na zodpovednosť milióny nakazených.

Babiš apeloval na dodržiavanie opatrení a na nosenie rúšok. "Dovolím si zopakovať základné pravidlo boja proti koronavírusu, tri "R" - rúška, ruky, rozostupy." 

Český premiér hovoril aj o tom, že chcú jednak bojovať o ochranu životov, na druhej strane chcú aj ochrániť ekonomiku a nechce krajinu "vypnúť" tak, ako tomu bolo na jar.

Babiš poďakoval všetkým pracovníkom v prvej línii rovnako ako ľuďom, ktorí dodržiavajú opatrenia. Prejav využil aj na poďakovanie končiacemu ministrovi zdravotníctva Adamovi Vojtěchovi. "Boj s prvou vlnou zvládol neuveriteľne. Chápem, že už toho na neho bolo veľa," odkázal. 

Český premiér vyzval občanov na zodpovednosť a ohľaduplnosť. Dôležitá je podľa neho aj solidarita. "Len tak môžeme zachrániť životy," povedal.

Krajina teraz bude musieť dobudovať sieť odberných miest, zabezpečiť lôžkové miesta pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Rovnako tam bude dôležitá aj informovanosť obyvateľov. "Ešte dôležitejšia bude ochrana zdravotníckeho personálu," povedal.

"Poďte nám prosím pomôcť, poďme sa zomknúť. Koronavírus sme porazili raz, verím, že to dokážeme aj znovu," uzavrel Babiš svoj prejav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.