Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 11:10

Pandémia naberá vo Švédsku znovu na sile. V Štokholme chcú sprísniť opatrenia

V lete sa šírenie infekcie vo Švédsku výrazne spomalilo.

Pandémia naberá vo Švédsku znovu na sile. V Štokholme chcú sprísniť opatrenia
Zdroj: Reuters

Vo Švédsku, ktoré v posledných týždňoch hlásilo nízky počet nových prípadov nákazy koronavírusom, sa začína situácia opäť zhoršovať.

V metropole Štokholm by preto mohli zaviesť prísnejšie opatrenia, uviedol podľa švédskeho rozhlasu epidemiológ a jeden z architektov doterajšej benevolentnej stratégie krajiny v boji proti chorobe Covid-19 Anders Tegnell.

Švédsko na rozdiel od väčšiny európskych krajinách na jar nepristúpilo k prísnej karanténe a spoľahli sa na osobnú zodpovednosť každého občana.

​Obchody, bary, reštaurácie či posilňovne zostali vo Švédsku po celú dobu epidémie otvorené, rovnako ako školy pre žiakov do 16 rokov. Jediné výrazné opatrenia, ktoré úrady prijali, bol zákaz zhromaždenia viac ako 50 ľudí.

Postup úradov vyvolal kritiku doma aj v zahraničí, mnohí Švédi ho však podporovali a dočkal sa pochvaly aj od niektorých predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí ho označili za udržateľný model.

V lete sa šírenie infekcie vo Švédsku výrazne spomalilo a na začiatku septembra pribúdalo v tejto krajine, ktorá má podobný počet obyvateľov ako Česko, len okolo stovky prípadov denne.

Za posledný týždeň však Švédsko zaznamenalo takmer 2200 nových infekcií. "Nárast prípadov nemožno vysvetliť iba zvýšeným testovaním," uviedol švédsky úrad verejného zdravia.

Hlavný švédsky epidemiológ Tegnell povedal, že rastúci počet infekcií zatiaľ zdravotníctvo zvláda a že počet nových pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je veľmi nízky, rovnako ako počet úmrtí. Nevylúčil však zavedenie prísnejších opatrení v hlavnom meste, možno aj v celej krajine.

V Štokholme sa infekcia šíri predovšetkým medzi ľuďmi v produktívnom veku. "Diskutujeme so Štokholmom, či je potrebné zaviesť opatrenia na spomalenie šírenia infekcie," vyhlásil Tegnell s tým, že prípadné obmedzenia by mohla byť oznámené v priebehu niekoľkých dní.

Ďalšou oblasťou, kde počet nových nákaz znepokojujúco rastie, je kraj Dalarna v strednej časti krajiny. Infekcia sa rozšírila v hokejových tímoch na elitnej i amatérskej úrovni. Prijatie reštriktívnych opatrení nie je však v tejto oblasti podľa Tegnella zatiaľ zvažované.

Desaťmiliónová krajina zaznamenala podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa od začiatku pandémie 89 756 prípadov koronavírusu a 5876 úmrtí. Na počet obyvateľov je to síce omnoho vyšší počet obetí, než majú susedné krajiny, ale nižší ako v Taliansku, Španielsku alebo Británii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.