Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 13:34

Rusko dodá na Slovensko svoj liek proti covidu. Je výrazne lacnejší ako remdesivir

Liek Avifavir je založený na japonskom lieku široko používanom pri liečbe vírusových ochorení.

Rusko dodá na Slovensko svoj liek proti covidu. Je výrazne lacnejší ako remdesivir
Zdroj: Reuters

Rusko dodá svoj liek proti chorobe covid-19 nazvaný Avifavir ďalším 17 krajinám, vrátane Slovenska. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters. Moskva doteraz prípravok dala k dispozícii šiestim spriateleným štátom.

​Liek Avifavir, ktorý v máji získal povolenie od ruských úradov, je založený na lieku Favipiravir, ktorý bol vyvinutý v Japonsku a je široko používaný pri liečbe vírusových ochorení.

Štátny investičný fond RDIF, ktorý sa na vývoji lieku proti koronavírusu podieľa, vo štvrtkovom vyhlásení uviedol, že klinické testy v Japonsku a Rusku potvrdili účinnosť týchto látok. Favipiravir sa testuje aj v Česku.

Rusko sa usiluje o vedenie v celosvetovom boji proti koronavírusu, pripomína agentúra Reuters. Už teraz vyváža testy na covid-19 a uzavrelo medzinárodné dohody na dodávky svojej vakcíny Sputnik V proti covidu-19.

Avifavir majú už teraz k dispozícii Bielorusko, Bolívia, Kazachstan, Kirgizsko, Turkménsko a Uzbekistan, teda vo väčšine štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Teraz k nim v Európe pribudne Slovensko, Srbsko a Bulharsko. Z ďalších významných krajín, ktoré liek dostanú, RDIF menoval Brazíliu, Saudskú Arábiu či Juhoafrickú republiku.

RDIF uvádza, že lieky vyrobené na báze favipiraviru sú trikrát až štyrikrát lacnejšie ako remdesivir, ktorý ako prípravok na liečbu pacientov so závažným priebehom covidu-19 minulý týždeň odporučila Európska agentúra pre lieky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.