TASR/AP
StoryEditor

Arménsko hovorí o vyhlásení vojny. Boje v Náhornom Karabachu pokračovali delostreleckou bitkou

28.09.2020, 08:43
Autor:
ČTKČTK
Azerbajdžan aj Arménsko hlásia zranených aj padlých, vrátane civilných obetí.

Boje v oblasti Náhorného Karabachu medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojskami pokračovali podľa Jerevanu aj cez noc.

Baku informovalo o ostreľovaní azerbajdžanského mesta Terter arménskymi silami. Obe strany konfliktu nasadili ťažké delostrelectvo, uviedla dnes agentúra Reuters.

Napätie v oblasti južného Kaukazu vzrástlo v nedeľu potom, čo sa znepriatelené strany navzájom obvinili z útokov na svoje územie.

Baku aj Jerevan hlásia zranených aj padlých, vrátane civilných obetí. Arménsky premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity susednej krajiny v nedeľu označil za vyhlásenie vojny a vyhlásil všeobecnú mobilizáciu mužov a stanné právo.

Delostrelecké bitky

Azerbajdžanské ministerstvo obrany informovalo, že jeho sily získali kontrolu nad šiestimi dedinami, Arménsko to poprela.

"Boje pokračovali v noci (...) Pokoj zbraniam nie je, boje pokračujú a na niektorých miestach sa odohrávajú delostrelecké bitky," citovala agentúra TASS z vyhlásenia ministerstva obrany Arménsko.

Podľa Jerevanu prišlo v nedeľu o život 31 vojakov neuznanej Náhorno karabašskej republiky. Terčom azerbajdžanského ostreľovania sa stalo aj hlavné mesto tejto separatistickej oblasti Stepanakert.

Intenzívne ostreľovanie

Delostrelecké boje potvrdilo tiež Baku. "Od rána 28. septembra arménske jednotky ostreľujú (azerbajdžanské) mesto Terter," uviedlo ministerstvo obrany Azerbajdžanu.

Už počas nedele ministerstvo hlásilo "intenzívne ostreľovanie" pozícií azerbajdžanskej armády zo strany Arménska.

Ozbrojený konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom vypukol v roku 1988 a Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu vo vojne, ktorá si vyžiadala 30-tisíc mŕtvych a státisíce utečencov.

Teraz sa enkláva prevažne s arménskym obyvateľstvom a priľahlé územia nachádzajú pod vojenskou kontrolou Arménska, zatiaľ čo Azerbajdžan považuje toto územie za okupované.

01 - Modified: 2023-05-26 07:51:15 - Feat.: - Title: Nie je to kompromis, ale kapitulácia. Mier v Karabachu je skôr ilúziou, dlhý konflikt len ​​tak nezmizne 02 - Modified: 2023-05-22 18:01:14 - Feat.: - Title: Arménsko je pripravené uznať Náhorný Karabach za súčasť Azerbajdžanu. Ruský mier je však krehký 03 - Modified: 2023-05-22 10:48:33 - Feat.: - Title: Blíži sa koniec veľkého sporu? Arménsko uzná Karabach za súčasť Azerbajdžanu, má však jednu podmienku 04 - Modified: 2023-05-19 13:29:12 - Feat.: - Title: Rusi si už nedajú arménsky koňak Ararat. Firma odchádza z ich trhu, predtým tam išli štyri pätiny výroby 05 - Modified: 2023-05-17 16:38:08 - Feat.: - Title: V Moskve budú v piatok rokovať šéfovia diplomacií Arménska a Azerbajdžanu, budú riešiť Náhorný karabach
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. máj 2023 03:26