Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2020, 16:13

Erdogan poprel, že do Karabachu poslal teroristov. Majú dostatok práce vo svojich vlastných krajinách, tvrdí

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prednedávnom obvinil Ankaru z toho, že do sporného regiónu Náhorného Karabachu vyslala sýrskych "džihádistov".

Erdogan poprel, že do Karabachu poslal teroristov. Majú dostatok práce vo svojich vlastných krajinách, tvrdí
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poprel v stredu tvrdenia, že Turecko vyslalo do boja v Náhornom Karabachu spojeneckých bojovníkov zo Sýrie na podporu Azerbajdžanu v konflikte proti Arménsku. Informovala o tom agentúra AFP.

Turecko podľa Erdogana neposiela do regiónu sýrskych "mudžahídov" (bojovníkov radikálneho islamu).

Prezident však zároveň v televíznom prejave povedal, že takíto bojovníci by do Náhorného Karabachu ani neprišli, pretože "majú dostatok práce vo svojich vlastných krajinách".

Macronove obvinenie 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prednedávnom obvinil Ankaru z toho, že do sporného regiónu Náhorného Karabachu vyslala sýrskych "džihádistov" a že tak prekročila pomyselnú "červenú čiaru". Turecko na tieto obvinenia z Paríža vtedy verejne nereagovalo.

Na prítomnosť sýrskych bojovníkov v oblasti Náhorného Karabachu upriamil pozornosť minulý týždeň aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď uviedol, že táto situácia predstavuje "veľké nebezpečenstvo a je dôvodom hlbokého znepokojenia Ruska".

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že nebude tolerovať "teroristov zo Sýrie a ďalších miest" v blízkosti iránskych hraníc s Azerbajdžanom.

Straty na životoch 

Teherán udržiava dobré vzťahy so svojím prevažne kresťanským susedom Arménskom a nedôveruje vojenskej spolupráci Azerbajdžanu s Izraelom, vysvetlila agentúra AP.

O účasti sýrskych bojovníkov na strane Azerbajdžanu je presvedčené aj Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii.

To nedávno informovalo, že počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami zahynulo najmenej 28 protureckých sýrskych povstalcov.

Podľa SOHR patrili zrejme k viac ako 850 bojovníkom z proankarských sýrskych frakcií.

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch.

Tento konflikt si vyžiadal asi 30-tisíc obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.