Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 14:44 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 15:10

Wales zavádza lockdown, krajina sa "vypne" na viac ako dva týždne

Ľudia budú môcť opúšťať svoje domovy len v nevyhnutných prípadoch.

Wales zavádza lockdown, krajina sa "vypne" na viac ako dva týždne
Zdroj: Reuters

Wales od piatku 23. októbra zavedie dvojtýždňový úplný lockdown s cieľom zmierniť prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Oznámil to v pondelok waleský regionálny premiér Mark Drakeford, informovala agentúra AFP.

"Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí," povedal Drakeford.

Každá zo štyroch častí Spojeného kráľovstva si určuje vlastné opatrenia v boji s pandémiou. Vo Walese žijú asi tri milióny z 67 miliónov obyvateľov Británie.

Zatvoriť sa budú musieť všetky podniky s výnimkou tých, ktoré sú pre fungovanie krajiny nevyhnutné.

Do práce takmer nikto

"Bude to musieť byť ostré a tvrdé, aby sme dosiahli efekt, ktorý potrebujeme," povedal dnes Drakeford. "Po všetkých vo Walese budeme požadovať, aby zostali doma," dodal.

​Do práce podľa šéfa regionálnej vlády budú môcť len zamestnanci kľúčových odborov, napríklad zdravotníci, policajti či hasiči. Uzavrieť sa budú musieť aj kostoly a ďalšie modlitebne. Nižší stupeň základných škôl sa otvorí po dvoch týždňoch.

Celkové utlmenie ekonomiky, začne vo Walese platiť v piatok o 18:00 miestneho času (19:00 SELČ). Lockdown by sa mal skončiť podľa plánu až v pondelok 9. novembra. Podľa Drakeforda je táto doba "najkratšia možná", aby sa podarilo zbrzdiť šírenie koronavírusu. "Ak nebudeme konať teraz, bude sa to zrýchľovať. Naše jednotky intenzívnej starostlivosti sú už plné," varoval waleský prvý minister.

Podľa nedeľných údajov Wales za 24 hodín hlásil 950 nových prípadov nákazy koronavírusu. Na začiatku októbra to bolo 400 prípadov. Celé Spojené kráľovstvo, ktoré sa skladá z Anglicka, Walesu, Škótska a Severného Írska, v nedeľu malo za posledných 24 hodín 16 982 nových prípadov.

Lockdown hrozí aj Manchestru

Väčšina pripadá na zďaleka najväčšie Anglicko, ktoré má takmer 56 miliónov obyvateľov. V Anglicku reštrikcie určuje ústredná londýnska vláda. Lokálne obmedzenia sa teraz týkajú zhruba polovice Angličanov.

Podľa agentúry Reuters je možné, že podobne tvrdé opatrenia, teda úplné utlmenie hospodárskej činnosti aj pohybu obyvateľov v uliciach, čaká v nasledujúcich dňoch tiež severoanglické mesto Manchester. Tamojší miestni politici doteraz vzdorovali snahám premiéra Borisa Johnsona dohovoriť sa na zavedení uzávery.

Veľmi prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu už minulý týždeň zaviedlo Severné Írsko, ktoré má asi 1,9 milióna obyvateľov. Na dva týždne sa uzavreli školy, na mesiac krčmy i reštaurácie.

V celom Spojenom kráľovstve s Covidom-19 doteraz zomrelo vyše 43-tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.