Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 13:12

Česko zavádza čiastočný lockdown. Vláda obmedzuje pohyb ľudí a zatvára obchody

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktu s ľuďmi s výnimkou ciest do práce a na nákupy.

Česko zavádza čiastočný lockdown. Vláda obmedzuje pohyb ľudí a zatvára obchody
Zdroj: Reuters

Česká vláda pristúpila v stredu k ďalším prísnym opatreniam v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala spravodajská televízia ČT24.

Od štvrtka od 6.00 h bude uzavretý maloobchod. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia.

Výrazné obmedzenia

Krajina sa tak vracia do stavu, v ktorom bola jar. Nejde pri tom o úplný lockdown, teda celoplošnú karanténu, akú zaviedlo na začiatku pandémie Španielsko či Taliansko. Terajšie obmedzenie pohybu má viaceré výnimky.

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktu s ľuďmi s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode bude možný do dvoch osôb.

Nové nariadenia platia do 3. novembra, kedy sa v Česku končí aj núdzový stav.

Babiš sa ospravedlnil

"Nárast je dramatický a opatrenia z minulého týždňa, bohužiaľ, nesploštili krivku," uviedol na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš. Ospravedlnil sa za to, že predtým vylúčil možnosť, že by zavádzal takéto prísne opatrenia.

"Musíme ochrániť životy našich občanov," povedal český premiér.

Minister zdravotníctva Roman Prymula už v utorok v Poslaneckej snemovni naznačil, že bude potrebné čoskoro prijať ďalšie reštrikcie, pretože aj za súčasných obmedzení je kontaktov medzi ľuďmi stále príliš veľa.

​Sprísnenie opatrení má za cieľ stabilizovať situáciu v zdravotníctve. 

V Českej republike pribudlo za utorok rekordných 11 984 nových prípadov nákazy. Ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu nadránom na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Od začiatku pandémie sa v Česku novým koronavírusom nakazilo 193 946 ľudí, z ktorých 1 619 nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 79 108 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 113 219 ľudí, z toho 4 064 je hospitalizovaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.