Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 11:47

Takmer 15-tisíc nakazených za deň. Česko už je najhoršie na svete

  • Denný nárast nových prípadov koronavírusu sa v Česku opäť zrýchlil a celosvetovo sa tak krajina zaradila na prvú priečku v počte nakazených na počet obyvateľov.
  • Laboratóriá v stredu odhalili 14 968 pozitívnych na covid-19, zhruba o tritisíc viac ako v utorok. V krajine je teraz zhruba 124 tisíc nakazených.
  • S covidom-19 doteraz v Česku zomrelo 1 739 ľudí, z toho zatiaľ 253 tento týždeň. V úmrtiach je Česko druhé, hneď po Argentíne.
Takmer 15-tisíc nakazených za deň. Česko už je najhoršie na svete
Zdroj: TASR/Petr David Josek

V Českej republike sa od marca, teda od začiatku epidémie spôsobenej novým koronavírusom, nakazilo 208 915 ľudí a zomrelo 1 739 ľudí.

Česká republika je tak podľa počtu úmrtí na milión obyvateľov za uplynulý týždeň už na druhom mieste vo svete, pred týždňom bola štvrtá.

​Podľa počtu prípadov nakazených na milión obyvateľov za uplynulý týždeň je na prvom mieste. Česko nasleduje Belgicko.

Rekordné počty

Celkovo sa z choroby covid-19 vyliečilo 83 136 ľudí. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva väčšina nakazených má síce mierny priebeh choroby, avšak počet hospitalizovaných v posledných dňoch výrazne rastie.

V nemocniciach je s koronavírusom 4 417 pacientov, približne štyrikrát viac ako na začiatku októbra.

Zhruba na trojnásobok za rovnakú dobu stúpol aj počet ťažkých prípadov, ktorých je podľa posledných údajov ministerstva 657.

Z celkového počtu vykonaných testov bola v posledných ôsmich dňoch pozitívna vždy viac ako štvrtina.

​Samotné množstvo testov pritom tiež rastie. V utorok ich laboratória prvýkrát uskutočnili viac ako 40-tisíc, pozitívnych bolo takmer 30 percent. Stredajšiu bilanciu testov ministerstvo zverejní vo štvrtok v podvečer.

Najvýraznejšie teraz pribúda nakazených v Prostějovsku. Za posledných sedem dní sa tam objavilo takmer 882 nových prípadov covidu-19 v prepočte na 100-tisíc obyvateľov.

Len nepatrne lepšia je situácia na Zlínsku, kde pribudlo za uplynulých sedem dní 879 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Viac ako 800 prípadov zaznamenali ešte okresy Hradec Králové a Plzeň-juh.

Naopak relatívne najlepšia epidemiologická situácia je v Chebsku, kde na 100-tisíc obyvateľov pripadá 266 infikovaných. Pod hranicou 300 nových prípadov sa drží ešte Karvinsko.

Od štvrtka platí obmedzenie pohybu i služieb

Kvôli rýchlemu šíreniu nákazy je od štvrtkovej šiestej hodiny ráno až na výnimky zakázaný maloobchodný predaj a poskytovanie služieb. Ľudia môžu nakúpiť len základný tovaru. Aj vo veľkých nákupných centrách budú otvorené len predajne potravín, drogérie alebo lekárne.

Výnimku z uzatvorenia obchodov majú ešte predajne pohonných hmôt, krmív a potrieb pre zvieratá, okuliarov alebo novín a časopisov. Z uzavretia služieb dostali od vlády výnimku autoservisy, výdajne zásielok, kvetinárstva, galantérie či servisy elektroniky a domácich spotrebičov.

​Na minimum je obmedzený pohyb ľudí a stretávanie s ostatnými, okrem ciest do práce, na nákupy, k lekárovi či za rodinou.

Podľa ministra zdravotníctva Romana Prymulu je obmedzenie voľného pohybu ľudí najúčinnejšou formou prevencie šírenia koronavírusu.

Ak by pohyb nebol obmedzený, nestačila by podľa jeho stredajšieho vyjadrenia kapacita zdravotníckeho systému. Okrem najnutnejších ciest však môžu ľudia vyraziť napríklad aj do prírody či na chaty. Stretnúť sa však môžu iba dvaja ľudia, ak nejde o členov jednej domácnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.