Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2020, 17:51

Francúzsko nasadí v uliciach ďalších vojakov. Útoku čelí celá krajina, vyhlásil Macron

Muž s nožom dnes pri útoku v kostole v prímorskom meste Nice zabil troch ľudí.

Francúzsko nasadí v uliciach ďalších vojakov. Útoku čelí celá krajina, vyhlásil Macron
Zdroj: Reuters

Francúzsko po dnešnom islamistickom útoku v Nice nasadí ďalších vojakov kvôli posilneniu ochrany pamiatok, škôl a svätostánkov - ich počet sa viac než zdvojnásobí na 7-tisíc. Povedal to francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Podľa neho teraz útoku čelí celá krajina, a to kvôli ochrane svojich hodnôt ako sú sloboda a odhodlanie nepoddať sa teroru.

Muž s nožom dnes pri útoku v kostole v juhofrancúzskom prímorskom meste Nice zabil troch ľudí, počas činu aj po zadržaní políciou prevolával arabsky Alláhu akbar (Boh je veľký).

Podľa Macrona išlo o islamistický útok, už druhý za posledný mesiac. V polovici októbra mladík čečenského pôvodu brutálne zavraždil stredoškolského učiteľa za to, že pri výučbe ukazoval karikatúry proroka Mohameda.

Francúzsky prezident útok v Nice počas návštevy mesta odsúdil a zdôraznil, že išlo o útok na katolíkov.

"Celý národ teraz stojí a bude stáť na ich strane, tak aby bola v našej krajine naďalej zaručená sloboda vierovyznania," povedal.

Vojakov k ochrane strategických miest francúzska vláda povolala po teroristických útokoch v Paríži z januára 2015.

V rámci takzvanej operácie Sentinelle vojaci hliadkujú v uliciach a strážia náboženské stavby a miesta s veľkým výskytom ľudí. Doteraz ich bolo nasadených 3-tisíc, teraz ich posilní ďalší 4-tisíc príslušníkov armády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.