Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 15:10

Hrdinovia z Viedne. Tureckí vyznávači bojových športov zachránili postreleného policajta

Mikail Özen a Recep Gültekin nepodľahli panike a pribehli na pomoc policajtovi, ktorého zasiahla guľka z teroristovej zbrane.

Hrdinovia z Viedne. Tureckí vyznávači bojových športov zachránili postreleného policajta
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Rakúsko skladá klobúk dole pred dvoma vyznávačmi bojových športov, ktorí sa v pondelok večer ocitli v epicentre teroristického útoku v centre Viedne.

Mikail Özen a Recep Gültekin nepodľahli panike a pribehli na pomoc policajtovi, ktorého zasiahla guľka z teroristovej zbrane.

V noci z pondelka na utorok začal v Rakúsku Lockdown, ktorým sa tamojšie úrady snažia skrotiť nárast nových infekcií koronavírusu.

Dvaja mladíci, ktorých dovtedy poznali len skutoční znalci rakúskej MMA scény, preto podobne ako tisíce ďalších obyvateľov Viedne vyrazili do centra mesta na poslednú kávu.

"Neexistovala iná voľba"

Keď sa chystali zaparkovať na námestí Schwedenplatz, začuli výstrely. Na ulici uvideli postrelenú ženu.

"Na zemi ležali ľudia, niektorí z nich krvácali. Pozreli sme sa na seba. Vedeli sme, čo robiť. Neexistovala iná voľba, než tam ísť pomáhať," spomína podľa denníka Kurier Mikail Özen.

Guľku schytal aj jeho kamarát. "Recep urobil intuitívne kotrmelec a to ho zachránilo. Len ho to lízlo," opisuje dramatické scény pondelkového večera dvadsaťpäťročný mladík s tureckými koreňmi.

S postreleným kamarátom sa ponáhľal na najbližšiu policajnú stanicu, kde policajtom predostreli situáciu a podali stručný popis útočníka.

Zachránili ženu aj policajta

Už už chceli ísť domov, keď tu ... "Uvideli sme staršiu dámu, ktorá nič netušiac kráčalo dopredu doprostred akcie," hovorí Özen s tým, že ženu s kamarátom rýchlo odviedol do bezpečia. Potom sa opäť ozvali výstrely.

"Zohli sme sa a uvideli sme policajta ležiaceho na zemi. Krvácal. Mohol vykrvácať," dodáva Özen. Zraneného policajta chytili a odniesli ho k najbližšej sanitke.

"Bolo to ako vo vojne"

Na adresu oboch mladíkov sa teraz na internete valí jedna pochvala za druhou. Až pomaly si uvedomujú, do čoho sa v pondelok priplietli.

"Áno, samozrejme, že sme sa včera báli. Bol som napumpovaný adrenalínom. Ale strach vás núti robiť veci, ktorých by ste inak neboli schopní," vysvetľuje Özen. "Bolo to ako vo vojne. V živote som sa nedostal do žiadnej prestrelky. "

Svojich "pätnásť minút slávy" sa teraz snaží využiť na to, aby zdôraznil, že moslimovia v Rakúsko teror zásadne odmietajú.

"Rakúsko milujeme, stojíme za Rakúskom. Rakúsko je náš domov ... Skutočným moslimom sa teror hnusí," uzatvára hrdina tragickej pondelkovej noci v metropole na modrom Dunaji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.