Reuters
StoryEditor

Tučná korytnačka hore bruchom. Televízie uťali Trumpov prejav kvôli konšpiráciám

06.11.2020, 10:51
Autor:
lesalesadvojdvoj
Donald Trump predniesol ďalší televízne prejav, prenos avšak po niekoľkých minútach prerušilo množstvo staníc.

Počas tlačovej konferencie sa Trump opäť nechal počuť, že voľby vyhral, ale víťazstvo mu počas sčítania hlasov kradne skorumpovaná mašinéria ovládaná jeho súpermi z radov demokratov.

"Ak by už všetky platné hlasy boli spočítané, stal by som sa víťazom volieb ja," povedal Trump. Príčina podľa neho leží vo sfalšovanom korešpondenčnom hlasovaní, ktorého sa mala dopustiť práve Demokratická strana.

Prejav plný lží a konšpirácií

​Jeho niekoľkominútový prejav vysielalo najmenej sedem celoštátnych televízií vrátane NBC, CBS a ABC. Prerušili ho pred koncom a svoj krok zdôvodnili tým, že Trump nepriniesol pre svoje tvrdenia žiadne dôkazy a že sa dopúšťa šírenia konšpiračných teórií.

"Prezident Trump bez dôkazov označil prezidentské voľby za skorumpované a podvodné. Prerušili sme vysielanie jeho prejavu a odstránili ho zo všetkých našich platforiem," napísala šéfeditorka USA Today. Podľa šéfeditorky je prácou novinárov šíriť pravdu a nie konšpirácie, napísala na oficiálnom Twitteri.

"Toto je prezident Spojených štátov. Toto je najmocnejší človek na svete. A my ho vidíme ako tučnú korytnačku, ktorá sa obrátená na pancier mrská na slnku," povedal politický komentátor Anderson Cooper.

"V celom osemnásťminútovom Trumpovom vystúpenie padlo viac klamstiev než v celých amerických prezidentských voľbách," dodal ďalší z komentátorov.

Nie je to prvýkrát, čo bol Trumpov prejav prerušený. Už v stredu nad ránom, dávno pred sčítaním všetkých volebných hlasov, sa prezident v krátkom prejave označil za víťaza.

Niektoré televízne stanice prenos z Bieleho domu zastavili a namiesto toho divákom pripomenuli skutočný stav volebného súboja.

Kritika aj od republikánskych politikov

Kritiku za výroky, ktorými Trump spochybňuje regulárnosť volieb, si prezident vyslúžil aj od niektorých republikánskych politikov.

Bývalý republikánsky kandidát na prezidenta Rick Santorum označil Trumpove slová za nezodpovedné. "Žiadny zvolený republikán sa za toto vyhlásenie nepostaví. Ani jeden z nich," povedal stanici CNN. Podľa neho nebola väčšina prezidentových obvinení na tlačovej konferencii založená na faktoch.

Ku kritike sa pripojil aj republikánsky guvernér štátu Maryland Larry Hogan. Na Twitteri napísal, že pre prezidentove výroky, ktoré "podkopávajú náš demokratický proces", neexistuje žiadne ospravedlnenie.

Kongresman Adam Kinzinger vyjadril želanie, aby bol každý legálny hlas započítaný. "Ak máte legitímne obavy kvôli podvodom, predložte dôkaz a podajte žalobu na súde. Prestaňte šíriť vyvrátené dezinformácie," napísal.

Niektorí republikáni sa však naopak jasne postavili za prezidenta. "Môžem vám povedať, že prezident je naštvaný, ja som naštvaný a voliči by mali byť naštvaní," uviedol texaský senátor a niekdajší uchádzač o prezidentskú kandidatúru Ted Cruz vo vysielaní stanice Fox News. Za Donaldom Trumpom stojí aj viceprezident Mike Pence.

01 - Modified: 2020-11-05 16:53:56 - Feat.: 0 - Title: Trump chce právne napadnúť výsledky v štátoch, kde vyhral Biden 02 - Modified: 2020-11-05 20:37:43 - Feat.: 0 - Title: Biden nezastupuje proletariát, je len jedinou alternatívou Trumpa 03 - Modified: 2020-11-05 22:08:07 - Feat.: 0 - Title: Expert pre HN o Bidenovi: Vyhráva len preto, že nie Trump
01 - Modified: 2023-05-31 21:43:47 - Feat.: - Title: Trump na nahrávke potvrdzuje, že má utajovaný dokument o potenciálnom útoku na Irán 02 - Modified: 2023-05-31 20:21:33 - Feat.: - Title: DeSantis po potvrdení kandidatúry razantne kritizuje Trumpa, hľadal podporu v Iowe 03 - Modified: 2023-05-31 11:37:53 - Feat.: - Title: Republikán DeSantis začal svoju kampaň pred prezidentskými voľbami 04 - Modified: 2023-05-25 15:04:41 - Feat.: - Title: DeSantisova katastrofa. Prezidentská kampaň začala trapasom a technickými problémami, Trump sa smeje 05 - Modified: 2023-05-25 13:48:12 - Feat.: - Title: Píše zákony obmedzujúce potraty, chce zakázať diskusie na školách. Kto je Ron DeSantis - Trumpov vyzývateľ vo voľbách?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 17:11