TASR/Patrick Semansky
StoryEditor

Trump bol po volebnej porážke prvýkrát na verejnosti. Už šesť dní nemal verejné vystúpenie

11.11.2020, 20:24
Autor:
ČTKČTK
Donald Trump denne na twitteri posiela naštvané a nepodložené príspevky, v ktorých tvrdí, že prišiel o víťazstvo kvôli bližšie nespresneným volebným podvodom.

Americký prezident Donald Trump dnes pri príležitosti osláv Dňa veteránov navštívil hrob neznámeho vojaka na národnom cintoríne v Arlingtone neďaleko Washingtonu.

Ukázal sa tak na verejnosti prvýkrát od soboty, kedy americké médiá dospeli na základe projekcií k záveru, že prehral v prezidentských voľbách s demokratom Joeom Bidenom. Ten dnes položil veniec pri pamätníku Kórejskej vojny vo Filadelfii, napísala agentúra AP.

​Trump pomerne neobvykle nemal niekoľko posledných dní vo svojom verejnom kalendári žiadne oficiálne akcie.

Biely dom a golf

Podľa AP bol okrem dvoch výletov na golfové ihrisko celú dobu v Bielom dome a už šesť dní neprišiel so žiadnym oficiálnym verejným vystúpením.

Každý deň však na twitteri posiela naštvané a nepodložené príspevky, v ktorých tvrdí, že prišiel o víťazstvo kvôli bližšie nespresneným volebným podvodom.

Prezidentov tím podal rad žalôb v niektorých kľúčových štátoch. Niektoré z nich už súdy zamietli a právny experti tvrdia, že ani tie zvyšné veľmi pravdepodobne neohrozia Bidenovo predpokladané víťazstvo.

Trump však za posledné dni podnikol niekoľko personálnych zmien vo svojej administratíve, keď vyhodil šéfa Pentagonu a do niekoľkých vysokých postov na ministerstve obrany dosadil svojich lojalistov.

Trumpom menovaná šéfka Správy všeobecných služieb (GSA) Emily Murphyová potom zrejme kvôli prezidentovej neochote uznať porážku zatiaľ neudelila formálny súhlas so začatím príprav na prevzatie úradu novozvoleným prezidentom.

Problém pre Bidenov tím 

Bidenov tím preto doteraz nemá k dispozícii financie určené na prípravy na prevzatie moci, nemohol tiež začať s niektorými ďalšími potrebnými krokmi na ministerstvách. Biden rokovania Trumpa a jeho prívržencov v utorok označil za hanebné.

Demokrat Biden dnes so svojou manželkou Jill položil veniec pri pamätníku Kórejskej vojny vo Filadelfii. Jeho syn Beau, ktorý v roku 2015 podľahol rakovine mozgu, bol majorom Pensylvánskej národnej gardy a niekdajší viceprezident často o jeho smrti hovoril v príhovoroch pred voľbami.

Jill Bidenovej sa pritom podľa agentúry AP už z pozície druhej dámy za vlády Baracka Obamu zaoberala problematikou rodín príslušníkov armády a je preto pravdepodobné, že sa tejto tematike bude venovať tiež ako prvá dáma.

Biden mal okrem obradu v pláne iba súkromnú schôdzku so svojim tímom povereným prípravami na prevzatie úradu.

01 - Modified: 2023-05-28 05:17:29 - Feat.: - Title: Biden a líder republikánov sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA 02 - Modified: 2023-05-25 15:04:41 - Feat.: - Title: DeSantisova katastrofa. Prezidentská kampaň začala trapasom a technickými problémami, Trump sa smeje 03 - Modified: 2023-05-25 13:48:12 - Feat.: - Title: Píše zákony obmedzujúce potraty, chce zakázať diskusie na školách. Kto je Ron DeSantis - Trumpov vyzývateľ vo voľbách? 04 - Modified: 2023-05-24 08:37:05 - Feat.: - Title: Problémové ranveje a veľmi drahá munícia. Čo prinesú F-16 Ukrajine 05 - Modified: 2023-05-24 05:20:45 - Feat.: - Title: Šoféra, ktorý narazil pri Bielom dome, obvinili z vyhrážania sa smrťou Bidenovi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. máj 2023 19:16