Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2020, 15:31

Nové české testy na koronavírus dostali zelenú, porážajú antigény aj PCR

Novinka funguje na metóde PCR, ale pri spracovaní vynecháva jeden krok a preto je rýchlejšia.

Nový druh testu na koronavírus, ktorý vynašli na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, už certifikovali české úrady. Môže tak byť oficiálne nasadený do ostrej prevádzky, informuje portál iRozhlas.cz.

Olomoucký test má oproti konkurencii viaceré výhody. Kým na výsledok vysokocitlivých PCR testov treba čakať dni, severomoravský vynález ho poskytne do hodiny.

​Od antigénov, ktoré sme na Slovensku nasadili na celoplošné testovanie a dnes vláda Igora Matoviča rozhodla o nákupe ďalších 16 miliónov kusov, sú zase citlivejšie.

"Chceli by sme, aby nahradili antigénové testy. Máme totiž oveľa vyššiu citlivosť," povedala pre iRrozhlas.cz vedúca výskumného tímu Eva Kriegová.

Novinka funguje na metóde PCR, ale pri spracovaní vynecháva jeden krok a preto je rýchlejšia. "Neprebieha izolácia RNA, ale prebieha už samotná PCR reakcia, pretože to odoberáme do média, ktoré sa dá priamo využiť pre vlastnú reakciu," opísala proces šéfka výskumníkov.

​Cena ostravských testov má byť oproti PCR tretinová. Kriegová priblížila, že by nemala prekročiť hranicu 500 českých korún (19 eur). Pri poslednom nákupe antigénových testov Slovensko zaplatilo 3,95 eura za kus. 

​Podľa vedcov sú nové české testy vhodné na plošné testovanie, napríklad na športových alebo kultúrnych podujatiach. Dokážu totiž úspešne odhaľovať bezpríznakových pacientov.

Na Slovensku sa počas najbližšieho víkendu 21. a 22. novembra bude konať ďalšie, už štvrté kolo plošného testovania. A to za použitia antigénov. Tentokrát v 458 obciach a mestách. Avšak predseda vlády už avizuje ďalšie testovanie v decembri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.