Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2020, 19:53

V Česku uvoľnia opatrenia. Obchody budú otvorené dlhšie, autoškoly dostanú zelenú

Súčasťou nového Protiepidemického systému je rizikový index od 0 do 100, ktorý predstavuje mieru epidemiologického rizika.

V Česku uvoľnia opatrenia. Obchody budú otvorené dlhšie, autoškoly dostanú zelenú
Zdroj: TASR/Petr David Josek

V Českej republike sa od pondelka uvoľnia epidemiologické opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Tamojšia vláda v piatok rozhodla o znížení úrovne rizika v rámci Protiepidemického systému z najvyššieho piateho na štvrtý stupeň.

Informoval o tom český minister zdravotníctva Jan Blatný počas tlačovej konferencie, ktorú vysielala televízna stanica ČT24.

Dlhšie otváracie hodiny či zhromažďovanie 

V rámci štvrtého stupňa môžu byť obchody otvorené do 23.00 h, teda o dve hodiny dlhšie ako počas súčasného piateho stupňa. Zákaz nedeľného predaja však zostane naďalej v platnosti.

Zároveň bude povolené zhromažďovanie až šiestich osôb a zákaz vychádzania bude platiť od 23.00 h namiesto súčasných 21.00 h.

Vláda ďalej rozhodla, že stanovená kapacita prevádzok sa nebude vzťahovať na deti do šiestich rokov. Rodičia s detskými kočíkmi budú môcť vstupovať do obchodov aj bez košíkov a vozíkov.

Svadby či autoškoly

Od pondelka môžu knižnice opäť začať požičiavať knihy, avšak len prostredníctvom výdajných okien. Na svadobných obradoch sa bude môcť zúčastniť maximálne 20 ľudí.

Umožnené budú teoretické i praktické záverečné testy v autoškolách. Na farmárskych trhoch bude povolený predaj vianočných ozdôb.

Súčasťou nového Protiepidemického systému je rizikový index od 0 do 100, ktorý predstavuje mieru epidemiologického rizika. Každý český kraj má pripísanú vlastnú hodnotu tohto indexu.

Rizikový index následne kraj zaradí do jedného z piatich stupňov, ktoré určujú prísnosť epidemiologických opatrení.

Hodnota rizikového indexu od 0 do 19 zodpovedá 1. stupňu, 20 - 39 predstavuje 2. stupeň, 40 - 60 predstavuje 3. stupeň, 61 - 75 predstavuje 4. stupeň a 76 - 100 najprísnejší 5. stupeň.

V súčasnosti je hodnota indexu celého Česka 62. Pokiaľ sa hodnota zníži pod 60, vláda bude hlasovať o zmiernení epidemiologických opatrení na tretí stupeň, uviedol Blatný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.