StoryEditor

Nový rekord pandémie v Česku, pribudlo viac ako 28-tisíc nakazených. Počet hospitalizovaných však naďalej klesá

19.01.2022, 08:25
Autor:
TASRTASR
Výrazne stúplo incidenčné číslo na úroveň 950.

Laboratória v Česku odhalili za uplynulých 24 hodín 28 469 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie.

Výrazne stúplo incidenčné číslo, zatiaľ čo počet hospitalizovaných s covidom naďalej klesá, vyplýva údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených v stredu ráno.

Podľa spravodajského servera iDNES.cz rezort zdravotníctva eviduje tiež 2028 prípadov opätovnej nákazy, ktoré však nie sú zahrnuté do vyššie spomenutej bilancie.

​Sedemdňová incidencia, teda počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, stúpla na úroveň 950, čo je o 151 viac než v utorok. Najhoršia situácia je aj naďalej v hlavnom meste Praha, kde incidencia dosahuje 1819 nakazených za 100-tisíc obyvateľov.

V utorok potrebovalo nemocničnú starostlivosť 1635 pacientov, z nich 252 bolo vo vážnom stave – oba ukazovatele naďalej klesajú.

​Vlani na prelome novembra a decembra, keď denne pribúdalo viac ako 20-tisíc nakazených, bolo s covidom hospitalizovaných viac ako 7-tisíc osôb.

V súvislosti s koronavírusom zomrelo v Česku počas utorka podľa predbežných údajov šesť ľudí. Počty úmrtí sa však nahlasujú často neskôr ako nakazení, a tak sa zvyknú dodatočne zvyšovať.

V pondelok zomrelo s covidom 23 osôb, deň predtým 27. Celkový počet úmrtí od začiatku pandémie dosiahol 36 937.

Denné počty nových prípadov covidu môžu podľa predpovedí Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky koncom januára dosiahnuť v dôsledku vysoko nákazlivého variantu omikron až 50-tisíc.

Riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek v utorok v rozhovore pre televíziu portálu Seznam uviedol, že testovacia infraštruktúra v Česku nemá dostatočné kapacity na to, aby odhalila reálny počet nakazených.

"Do desiatich dní však budeme vedieť, či omikron zaplní nemocnice, alebo nie," povedal.

20. máj 2022 12:09