Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 16:22

Dánov pobúrila kauza "norkových zombie". Milióny utratených zvierat zrejme vykopú a spália

  • Dánsko začiatkom novembra rozhodlo, že vyhubí celú svoju populáciu noriek chovaných.
  • Neskôr sa ukazálo, že tak bolo spravené v rozpore so zákonom.
  • Utratené norky skončili v jamách vo vojenskom priestore v západnom Dánsku.
  • V posledných dňoch však dánske médiá opísali hororové príbehy o "norkových zombie".
Dánov pobúrila kauza "norkových zombie". Milióny utratených zvierat zrejme vykopú a spália
Zdroj: Reuters

Dánska vláda zrejme nariadi vykopať milióny mŕtvoly noriek utratených kvôli koronavírusovej nákaze a nechá ich spáliť. Podľa agentúry Reuters takýto postup podporuje minister poľnohospodárstva Rasmus Prehn. V krajine spôsobil rozhorčenie a šok spôsob, akým boli mŕtve zvieratá hromadne odstránené a zakopané do plytkých jám.

Médiá potom priniesli hrozné správy o tom, že plyn z rozkladajúcich sa tiel vytláča zdochliny späť na povrch. Miestni obyvatelia navyše majú obavy z kontaminácie podzemných vôd.

Dánsko začiatkom novembra rozhodlo, že vyhubí celú svoju populáciu noriek chovaných kvôli kožušine - išlo zhruba o 17 miliónov zvierat. Objavila sa u nich totiž mutácia koronavírusu, ktorá sa preniesla aj na ľudí a vykazovala menšiu citlivosť na protilátky. To by mohlo znížiť účinnosť budúcich vakcín. Od zvierat sa nakazilo 12 ľudí.

Utratené norky skončili v jamách vo vojenskom priestore v západnom Dánsku. Zdochliny boli uložené vo vrstvách vo výkopoch 2,5 metra hlbokých a tri metre širokých. V posledných dňoch však dánske médiá opísali hororové príbehy o "norkových zombie" potom, čo sa zvieratá pôsobením plynov vznikajúcich pri rozklade tkanív dostali opäť na povrch.

Miesto, kde norky skončili, je nonstop strážené, aby sa k nemu nemohli dostať ľudia ani zvieratá. Miestni obyvatelia však majú obavy, že rozkladajúce sa norky, z ktorých mnohé boli nakazené koronavírusom, kontaminujú podzemné vody i blízke jazeré využívané na kúpanie.

Minister poľnohospodárstva Prehn dnes povedal, že je zástancom toho, aby boli zvieratá vykopané a prevezené do spaľovne. Postup vraj však musí najskôr prerokovať s agentúrou pre ochranu životného prostredia a informovať o ňom parlament.

Ministerstvo poľnohospodárstva teraz v tejto veci postupuje veľmi obozretne, pretože sa ukázalo, že rozhodnutie o utratení noriek bolo v rozpore so zákonmi. Vláda nemala právo nariadiť usmrtenie zdravých zvierat. Kvôli pochybeniu minulý týždeň odstúpil Prehnov predchodca Mogens Jensen.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.