Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2020, 12:05

Únia sa po ére Donalda Trumpa chystá na nové spojenectvo s USA

Podľa Financial Times nový plán pripravovaný úniou navrhuje obnoviť väzby medzi s USA na spoločných frontoch - od regulácie digitálnej sféry až po boj proti pandémii Covid-19.

Únia sa po ére Donalda Trumpa chystá na nové spojenectvo s USA
Zdroj: Reuters

Európska únia sa snaží nadviazať nové spojenectvo so Spojenými štátmi, ktoré by malo ukončiť napätie z prezidentskej éry Donalda Trumpa a úspešnejšie čeliť výzvam zo strany Číny. Uviedla tlačová agentúra Reuters s odkazom na nedeľňajší článok v britskom denníku Financial Times (FT).

Podľa Financial Times nový plán pripravovaný EÚ navrhuje obnoviť väzby medzi s USA na spoločných frontoch - od regulácie digitálnej sféry až po boj proti pandémii COVID-19.

​"Ako otvorené demokratické spoločnosti a trhové ekonomiky sa EÚ a USA zhodujú na strategickej výzve, ktorú predstavuje rastúca medzinárodná asertivita Číny, aj keď sa nie vždy zhodnú na tom, ako sa k nej najlepšie postaviť," citujú britské noviny z textu pripravovaného európskeho plánu.

Vzťahy medzi USA a EÚ boli počas Trumpovej administratívy napäté a neraz sa hovorilo o možnej obchodnej vojne. Začiatkom novembra EÚ uvalila clá na dovoz tovarov z USA až do výšky štyroch miliárd dolárov ako odvetu za americké dotácie pre spoločnosť Boeing.

Predstavitelia EÚ sa však netaja nádejou v zlepšenie dvojstranných obchodných vzťahov po očakávanej inaugurácii Joea Bidena v januári budúceho roka.

Vedúci predstavitelia inštitúcií EÚ a väčšina lídrov členských štátov EÚ už Bidenovi zablahoželali k zvoleniu a pripravujú sa na budúcoročné spoločné stretnutie.

Dokument, o ktorom sa zmienil denník Financial Times, bude predmetom diskusií decembrového videosummitu EÚ (10. - 11. decembra). Jeho podstatou je spustenie nového transatlantického programu počas summitu EÚ - USA, ktorý sa uskutoční v prvej polovici budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.