Slovensko a Česká republika zablokovali dôležitý dokument týkajúci sa ďalšieho rozširovania Európskej únie. Dôvodom je bulharské veto na začatie prístupových rozhovorov so Severným Macedónskom. Informovala o tom dnes agentúra DPA, ktorej správu následne potvrdil slovenský minister zahraničia Ivan Korčok.
"Je mi to ľúto, ale museli sme zablokovať Závery Rady EÚ k rozširovaniu," oznámil v dnes zverejnenom vyhlásení Korčok. "Tento dokument totiž neadekvátnym spôsobom vnáša do agendy citlivé historické otázky vo vzťahoch medzi členskými štátmi EÚ a kandidátskymi krajinami," uviedol minister s tým, že takýto prístup narúša dôveryhodnosť procesu rozširovania a motiváciu kandidátskych krajín plniť úlohy a prístupové kritériá.
Bulharsko v polovici novembra zablokovalo prístupové rokovania, pretože Severné Macedónsko odmietlo jeho požiadavku, aby uznalo, že jeho národná identita i jazyk majú bulharské korene. Podľa Sofie jej balkánsky sused okrem toho nedodržiava pakt o priateľstve, ktorý obe krajiny podpísali v roku 2017, a v macedónskych médiách prebieha protibulharská kampaň.
Spory sa vedú aj o menšinu žijúcu na bulharskom území. Severné Macedónsko ju považuje za macedónsku, čo Bulharsko odmieta. Sofia zastáva názor, že macedónska národnosť a jazyk boli vytvorené v 40. rokoch 20. storočia za vtedajšej Juhoslávie a že pred rokom 1920 sa väčšina obyvateľov v tejto oblasti považovala za Bulharov.
Bulharsko síce vyslovilo súhlas so začatím prístupových rozhovorov s Albánskom, avšak vetom voči Skopje zablokovalo tiež štart rokovaní s Tiranou.
Vzniknutá situácia je pre úniovú diplomaciu nepríjemným problémom vzhľadom na to, že posilniť svoj vplyv v krajinách západného Balkánu sa snažia aj Rusko, Čína a Turecko. Pomalý pokrok v rozvoji vzťahov s EÚ by preto mohol viesť k zanedbávaniu reforiem požadovaných Bruselom pre väčšiu demokraciu a posilnenie právneho štátu, poznamenala DPA.
Podľa agentúry je za obzvlášť nepríjemné považované to, že veľvyslanci Slovenska a Českej republiky ešte v stredu text záverov schválili a právo veta krajiny využili až vo štvrtok v Rade ministrov. Obe krajiny konkrétne kritizovali skutočnosť, že do textu k otázke rozširovania bol pod tlakom Bulharska zahrnutý odkaz na historické spory so Severným Macedónskom.