Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2020, 18:12

Unikla cena vakcíny na koronavírus, americký gigant Pfizer sa sťažuje

Zverejnenie cenových detailov bolo porušením zásady dôvernosti.

Unikla cena vakcíny na koronavírus, americký gigant Pfizer sa sťažuje
Zdroj: Reuters

Americká farmaceutická firma Pfizer sa sťažuje na porušenie zásady dôvernosti potom, čo belgická politička prezradila cenu jej koronavírusovej vakcíny. S odvolaním sa na informácie belgickej tlače o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Belgická štátna tajomníčka pre otázky rozpočtu Eva De Bleekerová napísala na twitteri cenu, za ktorú belgická vláda kúpi jednu dávku vakcíny. Svoj tweet následne zmazala.

​Vakcínu spoločnosti Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech, ktorú ako prvý schválil regulátor v niektorej zo západných krajín, si Belgicko objednalo cez Európsku úniu.

Hovorca americkej firmy Elisabeth Schraepenová pre oblasť Beneluxu povedala denníku Le Soir, že zverejnenie cenových detailov bolo porušením zásady dôvernosti. "Na tieto ceny sa vzťahovala doložka o mlčanlivosti v zmluve s Európskou komisiou," uviedla Schraepenová.

Tabuľka nakrátko zverejnená De Bleekerovou podľa Reuters ukazovala, že belgickú vládu vyjde jedna dávka na 12 eur, pričom celkovo ich kabinet objednal päť miliónov.

Zdroje oboznámené so záležitosťou povedali agentúre Reuters, že EÚ súhlasila s cenou 15,50 eura za dávku vakcíny firiem Pfizer a BioNTech. Belgická cena podľa jedného z úradníkov nezohľadňuje nevratné zálohy vo výške stoviek miliónov eur, ktoré EÚ zaplatila mnohým farmaceutickým spoločnostiam za to, aby si vopred zabezpečila ich očkovacie látky.

Európska agentúra pre lieky (EMA) uviedla, že panel expertov bude v pondelok rozhodovať o schválení vakcíny Pfizer / BioNTech pre použitie v EÚ. Očkovanie by potom mohlo začať 27. decembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.