Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2020, 08:03 Aktualizované dňa 19.12.2020 o 21:54

Mutácia koronavírusu v Británii: Johnson "uzavrel" viac ako 20 miliónov ľudí, Wales zavádza okamžitý lockdown

Podľa hlavného vedeckého poradcu britskej vlády Patricka Vallancea sa mutácia stáva dominantnou. Predpokladá, že sa vyskytuje už aj v ďalších krajinách.

Mutácia koronavírusu v Británii: Johnson "uzavrel" viac ako 20 miliónov ľudí, Wales zavádza okamžitý lockdown
Zdroj: Reuters

Vo Veľkej Británii sa šíri nový kmeň koronavírusu, ktorý je podľa prvých zistení o 70 percent nákazlivejší ako pôvodný variant choroby. Na tlačovej konferencii o mutácii informoval britský ministerský predseda Boris Johnson, ktorý v zasiahnutých oblastiach oznámil štvrtú úroveň opatrení. Doteraz boli v Británii len tri.

"Na základe informácií, ktoré máme, musíme konať, lebo vírus sa teraz šíri veľmi rýchlo," vyjadril sa Johnson. Doteraz najvyšší tretí stupeň opatrení by podľa neho nestačil na to, aby spomalil šírenie zmutovanej formy vírusu.

​Premiér zároveň zdôraznil, že neexistujú dôkazy o tom, že by nový kmeň spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti. Vakcíny by mali byť proti zmutovanému vírusu stále účinné.

Drastická zmena plánov vlády

Od zajtra budú platiť sprísnené opatrenia v Londýne, na juhovýchode a východe Anglicka. Ide o oblasť, kde žije asi tretina obyvateľov vyše 66-miliónového Spojeného kráľovstva.

Nové reštrikcie podľa premiéra zhruba zodpovedajú obmedzeniam zavedeným v novembri v Anglicku. Obyvatelia uvedených oblastí budú musieť - až na obmedzené výnimky - zotrvať vo svojich domovoch, zavrieť budú musieť obchody, ktoré nie sú považované za základné, a tiež kryté športoviská. Ľudia by mali pracovať z domu, nemali by cestovať medzi oblasťami, bohoslužby zostávajú povolené. Obmedzenia majú platiť minimálne do 30. decembra.

Cieľom sprísňovania je zabrániť preťaženiu britského zdravotníckeho systému, ktoré hrozilo počas Vianoc. V zasiahnutých oblastiach totiž už teraz skokovo rastú počty hospitalizácií.

Ide o drastickú zmenu vládnych plánov zmierniť reštrikcie počas vianočných sviatkoch. "S veľmi ťažkým srdcom musím povedať, že nemôžeme pokračovať s Vianocami podľa plánu. Úprimne však verím, že pre to neexistuje žiadna alternatíva," povedal Johnson.

Červenou sú zobrazené oblasti v Anglicku, kde od nedele platia najprísnejšie opatrenia:

Zdroj: BBC

​V reakcii na informácie o rýchle sa šíriacej mutácii koronavírusu oznámil regionálny premiér Mark Drakeford, že Wales zavádza od polnoci na nedeľu lockdown. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová ohlásila zákaz cestovať do Škótska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. Od 26. decembra bude v Škótsku na tri týždne platiť najprísnejší stupeň opatrení. Uzáveru po sviatkoch plánuje aj Severné Írsko.

Objavil sa v polovici septembra

Podľa hlavného vedeckého poradcu britskej vlády Patricka Vallancea sa mutácia stáva dominantnou. Tiež sa vyjadril, že nový variant covidu má 23 zmien v porovnaní s predchádzajúcim kmeňom, niektoré z nich podľa neho "vyvolávajú obavy". Mnohé zo zmien sú spojené s časťou vírusu, ktorá je zodpovedná za väzbu na ľudské bunky a predpokladá sa, že práve tieto variácie uľahčujú infikovanie ľudí.

Nový variant koronavírusu sa zrejme vyskytuje aj v ďalších krajinách. "Myslíme si, že to môže byť aj v iných krajinách," povedal Vallance. "Možno to začalo tu (v Británii), ale nevieme to s istotou," dodal.

Vallance uviedol, že aktuálne predstavuje nový variant vírusu, o ktorom sa predpokladá, že sa objavil v polovici septembra, viac ako 60 percent infekcií v Londýne.

Spojené kráľovstvo je spolu s Talianskom najhoršie postihnutou európskou krajinou s viac ako 67-tisíc mŕtvymi. V sobotu Británia prekročila hranicu dvoch miliónov potvrdených prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie. Briti vo štvrtok zaznamenali rekordný denný prírastok nakazených - viac ako 35-tisíc prípadov.

Zdroj: worldometers

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.