Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2020, 15:35

WHO vyzýva Európu k ostražitosti. Dôvodom je britská mutácia koronavírusu

Britský premiér Boris Johnson v sobotu zdôraznil veľkú mieru neistoty, varoval však, že zistený variant koronavírusu môže byť až o 70 percent nákazlivejší.

WHO vyzýva Európu k ostražitosti. Dôvodom je britská mutácia koronavírusu
Zdroj: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva svojich európskych členov, aby "posilnili kontroly" v súvislosti s mutáciou koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri v Anglicku.

S odvolaním sa na vyjadrenie európskej vetvy WHO to dnes napísala agentúra AFP. Podľa britských expertov sa nový kmeň vírusu SARS-CoV-2 môže prenášať rýchlejšie ako tie predchádzajúce.

​Britský premiér Boris Johnson v sobotu zdôraznil veľkú mieru neistoty, varoval však, že zistený variant koronavírusu môže byť až o 70 percent nákazlivejší.

Jeho významné šírenie zaznamenali najskôr na juhovýchode Anglicka, teraz je hlásené aj z Walesu. Podľa WHO už bola mutácia odhalená aj vo vzorkách v Holandsku, v Dánsku a v Austrálii.

Európska centrála WHO odporúča členským krajinám, aby zvýšili kapacity pre rozbor genetickej informácie vírusu, píše AFP. Takýto postup vraj umožní lepšie osvetliť možné riziká spojené s novou mutáciou.

Podľa britských vládnych expertov zatiaľ nie je dôvod domnievať sa, že by sa táto podoba koronavírusu spájala s ťažším priebehom ochorenia covid-19.

​Rovnako tak zatiaľ vedci nemajú dôkazy, že by na takto nakazených mali iný efekt lieky používané doteraz pri liečbe ochorení alebo vakcíny.

Fakt, že vírus SARS-CoV-2 mutuje, nie je sám o sebe znepokojujúci ani prekvapivý. Ako uviedla odborníčka WHO Marie Van Kerkhoveová, mutácie vírusu SARS-CoV-2 sú identifikované pomerne často. Kľúčové je zhodnotiť, či daná mutácia zásadne mení správanie vírusu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.