Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2021, 22:03

Únia vyvíja nátlak. Chce schválenie vakcíny od Moderny

Európska agentúra pre lieky by mala rozhodnutie o podmienečnom povolení vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od Moderny prijať v stredu.

Únia vyvíja nátlak. Chce schválenie vakcíny od Moderny
Zdroj: Reuters

Európska únia by mohla schváliť použitie druhej vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 už "v najbližších hodinách". V utorok to uviedol predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že lídri EÚ usporiadajú prostredníctvom videokonferencie koncom januára summit zameraný na zdravotnú krízu. Informovala o tom agentúra AFP.

Členské krajiny EÚ vyvíjajú nátlak na Európsku agentúru pre lieky a žiadajú ju, aby schválila vakcínu proti koronavírusu od americkej firmy Moderna. Agentúra by mala rozhodnutie o podmienečnom povolení vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od Moderny prijať v stredu.

"Aj keď to nie je isté, dúfame, že druhá vakcína bude schválená už v najbližších hodinách," uviedol Michel v Lisabone na tlačovej konferencii pri príležitosti začiatku portugalského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Michel dodal, že získať vakcíny pre takmer 450 miliónov ľudí v EÚ je "obrovská výzva". Trval však na tom, že "Európska komisia popri členských štátoch pracuje vo dne v noci, aby zabezpečila, že môžeme zvýšiť počet dostupných vakcín" a pritom "rešpektuje nezávislosť (Európskej) agentúry pre lieky".

Vakcína od nemeckej spoločnosti BioNTech a amerického koncernu Pfizer je zatiaľ jedinou povolenou na jednotnom trhu EÚ na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podáva sa v dvoch dávkach a očkovanie vo väčšine členských krajín EÚ sa začalo 27. decembra 2020.

Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti Moderna prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny sa bude podávať v dvoch dávkach.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.