Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 07:21

Trump vyhlásil, že ho pobúrilo odporné násilie: Protestujúci znesvätili sídlo americkej demokracie

Teraz sa pozornosť prezidenta podľa jeho slov bude sústrediť na zabezpečenie hladkého a usporiadaného odovzdania moci novej administratíve.

Trump vyhlásil, že ho pobúrilo odporné násilie: Protestujúci znesvätili sídlo americkej demokracie
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump odsúdil stredajší vpád svojich priaznivcov do budovy Kapitolu vo Washingtone. Vo videu, ktoré zverejnil na twitteri, uviedol, že ho pobúrilo "odporné" násilie, ktoré udalosti sprevádzalo. Protestujúci podľa neho znesvätili sídlo americkej demokracie. Teraz sa chce šéf Bieleho domu podľa svojich slov sústrediť na hladké a usporiadané odovzdanie moci novej administratíve Joea Bidena. V krátkom videu vyzval okrem iného na zmierenie a zahojenie rán. Svojich priaznivcov prezident však upozornil, že ich spoločná cesta je ešte len na začiatku.

"Ako všetci Američania som pobúrený násilím, bezprávím a chaosom," uviedol Trump ku stredajšiemu vpádu svojich priaznivcov do sídla Kongresu. Povedal, že okamžite povolal národnú gardu a políciu, aby budovu zabezpečili a "vyhnali votrelcov". Spojené štáty musia byť podľa Trumpa vždy "národom práva a poriadku". "Nereprezentujete našu krajinu," odkázal prezident účastníkom útoku na budovu Kapitolu.

​Po novembrových prezidentských voľbách nastal podľa Trumpa čas na "upokojenie vášní". Prezidentova kampaň sa podľa neho snažila všetkými možnými právnymi prostriedkami o napadnutie volebných výsledkov. "Mojím jediným cieľom bolo zabezpečiť integritu hlasovania," povedal a dodal, že tým hájil americkú demokraciu.

Po potvrdení výsledkov prezidentských volieb Kongresom sa teraz pozornosť prezidenta podľa jeho slov bude sústrediť na zabezpečenie hladkého a usporiadaného odovzdania moci novej administratíve, ktorá nastúpi po inaugurácii Joea Bidena 20. januára. "Tento okamih volá po zahojení rán a zmierení," dodal. Boj proti pandémii koronavírusu a obnova amerického hospodárstva bude podľa Trumpa vyžadovať spoluprácu všetkých Američanov.

"Viem, že ste sklamaní, ale chcem, aby ste vedeli, že naša neuveriteľná cesta sa ešte len začala," odkázal na záver príhovoru svojim podporovateľom.

​Trump v posledných hodinách čelil výzvam, aby stredajšie dianie vo Washingtone odsúdil. Krátko po vpáde svojich priaznivcov do Kapitolu ich na twitteri vyzval, aby odišli, ich konanie však neodsúdil, vyjadril pre nich pochopenie, a označil ich za výnimočných. Mlčanie Bieleho domu už pred Trumpom prelomila jeho hovorkyňa, ktorá v mene prezidenta i jeho administratívy vpád demonštrantov do sídla Kongresu odsúdila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.