Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 10:33 Aktualizované dňa 08.01.2021 o 10:40

Európa sa zásobuje vakcínami. Von der Leyenová po kritike nakúpila ďalších 300 miliónov dávok

Prvá časť novej dodávky by mala byť k dispozícii na jar.

Európa sa zásobuje vakcínami. Von der Leyenová po kritike nakúpila ďalších 300 miliónov dávok
Zdroj: Reuters

Európska komisia zabezpečila pre krajiny Európskej únie ďalších 300 miliónov dávok prvý využívanej vakcíny proti covidu-19 od firiem Pfizer a BioNTech.

Oznámila to dnes predsedníčka únijnej exekutívy Ursula von der Leyenová, podľa ktorej bude prvá časť novej dodávky k dispozícii na jar.

Komisia tak po kritike od niektorých politikov členských krajín, podľa ktorých nie je v prvej fáze dostatok vakcín pre všetky štáty, zvýšila doteraz objednané množstvo očkovacej látky od zmienených firiem na dvojnásobok.

"Teraz dávame členským štátom možnosť, aby zakúpili viac dávok prvej schválenej vakcíny," vyhlásila dnes šéfka komisie. Nový kontrakt zabezpečuje EÚ 200 miliónov dávok s predkupným právom na ďalších 100 miliónov. Distribúcia prvých 85 miliónov z zvýšeného množstva by podľa von der Leyenovej mala začať v druhom štvrťroku.

Doterajší kontrakt EÚ zaručoval, že americká a nemecká firma dodajú dohodnutých 300 miliónov do septembra. Z niektorých štátov však zneli hlasy, že distribúcia začala príliš pomaly a že komisia mala objednať viac už schválených vakcín ako tých, ktoré ešte len na súhlas úradov čakajú. Brusel namietal, že skôr ako v objednanom množstve je problém v malých výrobných kapacitách.

Komisia v stredu podmienečne schválila aj využívanie druhej covidovej vakcíny od firmy Moderna, ktorej budú mať štáty únie k dispozícii 160 miliónov dávok. Jej distribúcia by mala začať okolo polovice januára.

EÚ má zmluvy aj s ďalšími štyrmi výrobcami, vďaka ktorým bude mať pre 450 miliónov svojich obyvateľov k dispozícii do 2,3 miliardy dávok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.