TASR
StoryEditor

Snemovňa schválila podanie ústavnej žaloby na Trumpa

13.01.2021, 21:31
Autor:
ČTKČTK
Trump je prvým americkým prezidentom, proti ktorému zákonodarcovia ústavnú žalobu vzniesli druhýkrát.

 Americká Snemovňa reprezentantov dnes podľa očakávaní podporila návrh ústavnej žaloby na prezidenta Donalda Trumpa.

Hlasovalo zaň 222 demokratov aj desať členov Trumpovej Republikánskej strany. Trump sa stal prvým prezidentom, proti ktorému zákonodarcovia takzvaný impeachment vedú druhýkrát.

Súčasný šéf Bieleho domu čelí obvineniu z podnecovania k vzbure v súvislosti s udalosťami z minulej stredy, kedy dav jeho priaznivcov zaútočil na budovu Kongresu.

Stalo sa to pri schôdzi Kongresu k výsledkom prezidentských volieb. Nepokoje si vyžiadali päť ľudských životov. Podľa demokratov i niektorých republikánov Trump svojou rétorikou prispel k útoku svojich stúpencov na Kapitol.

Žaloba by ešte tento týždeň mohla byť predložená Senátu, avšak ten sa ňou zrejme začne zaoberať až po inaugurácii Trumpovho nástupcu v Bielom dome Joea Bidena. Tento demokratický politik sa úradu ujme budúcu stredu.

Demokratickí zákonodarcovia proti Trumpovi ústavnú žalobu vzniesli už v roku 2019. Vtedy čelil obvineniu zo zneužitia funkcie a marenia spravodlivosti v súvislosti so snahou prinútiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k politicky výhodnému kroku pre Trumpa. Senát ovládaný republikánmi ale prezidenta obvinenia zbavil.

21. máj 2022 14:13