Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 19:53

Viac ako dve tretiny Američanov chcú Trumpa preč z verejného života, ukázal prieskum

Aj priaznivci Trumpa čoraz častejšie deklarujú, že sú nespokojní s jeho správaním sa a konaním po novembrových prezidentských voľbách.

Viac ako dve tretiny Američanov chcú Trumpa preč z verejného života, ukázal prieskum
Zdroj: Reuters

Viac ako dve tretiny Američanov chcú, aby dosluhujúci prezidenta Donald Trump prestal pôsobiť vo verejnom živote, keď sa 20. januára skončí jeho funkčné obdobie v Bielom dome.

Vyplýva to z nového prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal inštitút Pew Research Center.

​Trumpovo pôsobenie vo funkcii prezidenta USA hodnotí pozitívne rekordne nízky počet respondentov - iba 29 percent.

Prudký pokles 

Aj jeho priaznivci pritom čoraz častejšie deklarujú, že sú nespokojní s jeho správaním sa a konaním po novembrových prezidentských voľbách.

K tomuto prudkému poklesu v hodnotení dosluhujúceho prezidenta došlo po vpáde Trumpových priaznivcov do komplexu vládnych budov na Kapitole vo Washingtone, ktorý sa odohral 6. januára a vyžiadal si aj obete na životoch.

V reakcii na to Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v stredu schválila podanie ústavnej žaloby (impeachmentu) na Trumpa, a to za "podnecovanie povstania". Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát.

Zodpovednosť za násilnosti 

Agentúra DPA s odvolaním sa na prieskum inštitútu Pew Research Center, že iba asi štvrtina opýtaných si myslí, že republikánsky prezident nenesie za násilnosti na Kapitole určitú zodpovednosť.

Trump totiž 6. januára v príhovore k svojim priaznivcom zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o sfalšovaných prezidentských voľbách a následne ich vyzval, aby pochodovali na Kapitol.

Neskôr, keď situácia okolo Kapitolu už eskalovala, im odkázal, aby "išli domov". Neskôr však poprel, že by svojich stúpencov podnecoval k násilnostiam.

V ostrom kontraste s vnímaním Trumpa je postoj respondentov k jeho nástupcovi vo funkcii prezidenta USA Joeovi Bidenovi: jeho správanie sa a konanie za posledné dva mesiace hodnotí kladne 64 percent spomedzi opýtaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.