Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2021, 18:40 Aktualizované dňa 22.01.2021 o 19:14

Zlé správy z Británie. Mutácia koronavírusu je zrejme výrazne smrteľnejšia

Tieto údaje vychádzajú z analýz matematikov, ktorí sledovali vývoj úmrtnosti počas šírenia pôvodného a zmutovaného vírusu.

Zlé správy z Británie. Mutácia koronavírusu je zrejme výrazne smrteľnejšia
Zdroj: Reuters

Prvé vedecké dôkazy naznačujú, že mutácia koronavírusu, ktorá sa prvýkrát objavila v Londýne a na juhovýchode Británie, môže byť smrteľnejšia než pôvodná varianta, uviedol britský premiér Boris Johnson.

Podľa Johnsona je však vakcína, ktorú už dostala desatina dospelých Britov, účinná proti všetkým variantom covidu.

​Zatiaľ čo pri nákaze pôvodným variantom umieralo v priemere desať ľudí z tisícky, u novej mutácie, ktorá je teraz v Británii väčšinová, je to 13 ľudí.

Premiér dnes však na tlačovej konferencii upozornil, že ide ešte len o predbežné výsledky štúdie. Takzvaná britská mutácia už sa objavila v päťdesiatke krajín sveta.

V Británii, ktorá má 66 miliónov obyvateľov, už prvú dávku očkovania dostalo 5,38 milióna ľudí, z toho 409 855 za posledných 24 hodín. V krajine sú doteraz zaočkované dve tretiny obyvateľov domovov s opatrovateľskou službou.

Britský premiér uviedol, že vláda začne zvažovať zmiernenie existujúcich opatrení až sa presvedčí, že očkovací program funguje. Prvé uvoľnenie by sa týkalo návratu detí do škôl.

​Za posledný deň malo pozitívny test ďalších 40 261 Britov a týždenný priemer začína zvoľna klesať. Počet hospitalizovaných sa podľa premiéra Johnsona bohužiaľ príliš nemení a nemocnice sú naďalej veľmi vyťažené.

V porovnaní s vrcholom jarnej vlny epidémie je aktuálne v nemocniciach o 78 percent pacientov viac. S covidom-19 zomrelo za posledný deň 1401 ľudí, od začiatku epidémie 95 981, čo radí Britániu na piatu priečku na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.