Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2021, 20:18 Aktualizované dňa 29.01.2021 o 21:01

Česko takmer úplne zatvorí od polnoci hranice pre cudzincov

Vstúpiť na české územie budú môcť ľudia len v nevyhnutných prípadoch.

Česko takmer úplne zatvorí od polnoci hranice pre cudzincov
Zdroj: MAFRA/Martin Stolař

Česko od polnoci z piatka na sobotu zatvorí hranice pre takmer všetkých cudzincov. Vstúpiť na jej územie budú môcť len v nevyhnutných prípadoch. Informovala o tom webová stránka televízie Nova s odvolaním sa na české ministerstvo zahraničných vecí.

"Česká vláda sa rozhodla zakázať všetky cesty do Českej republiky, ktoré nie sú nevyhnutné. A to bez ohľadu na to, z akej krajiny (zelenej, oranžovej alebo červenej) cestujete. Rozhodnutie vstupuje do platnosti o polnoci z piatka na sobotu," píše sa vo vyhlásení českého ministerstva zahraničných vecí.

Niekoľko výnimiek

Česká vláda podľa uznesenia zakázal pobyt cudzincov v Česku s výnimkami v prípade ciest do zamestnania a škôl, nevyhnutných ciest za rodinou či blízkymi osobami, ciest do zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb alebo napríklad na svadbu či pohreb.

Cestujúci, ktorí v červeno sfarbených krajinách strávili v posledných dvoch týždňoch viac ako 12 hodín, musia pred návratom do Česka vyplniť príjazdový formulár.

Do piatich dní od vstupu na českej územie sa potom musí podrobiť PCR testu, ktorého výsledok musí do siedmich dní od príchodu predložiť krajskej hygienickej stanici.

Najmenej do 14. februára

Zákaz sa tiež netýka svadieb a pohrebov. Obmedzenie bude platiť, rovnako ako núdzový stav, najmenej do 14. februára.

Protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 česká vláda sprísnila naposledy vo štvrtok. Tieto pravidlá vstupujú do platnosti taktiež od polnoci z piatka na sobotu.

Na dovolenku do hôr budú môcť občania ísť len do vlastných rekreačných objektov. Služobné cesty bude musieť pracovník absolvovať bez rodiny a preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa alebo klienta.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.