StoryEditor

Vládne nevídaný chaos. Sen Únie o spoločnej vakcinácii sa rozplýva

07.02.2021, 19:20
Brusel je v posledných dňoch zamestnaný polemikou medzi členskými štátmi. HN vám prinášajú prehľad o tom, ako krajiny EÚ a Británia pristupujú k očkovaniu svojich populácií.

Vládne nevídaný chaos. Lídri rôznych krajín, ako napríklad rakúsky kancelár Sebastian Kurz či český premiér Andrej Babiš, otvorene kritizujú Európsku úniu za pomalosť v schvaľovaní vakcín.

​Všetkým štátom v spoločenstve totiž akútne chýbajú dózy. Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová sa snažila tlačiť na laboratórium AstraZeneca po tom, ako oznámilo, že dodávky látky budú do konca marca o 61 percent nižšie, ako bolo naplánované.

Dosiahla však iba slabý kompromis – firma zníži počet ampuliek „iba“ o 50 percent – a ukázala tým, že najvyššie orgány Únie sú takmer bezbranné pred výrobcami vakcíny.

Viacerí europoslanci poukazujú na chyby, ktoré urobila Komisia už pri rokovaní s farmafirmami. Problém nastal napríklad pri určovaní vinníka v prípade možných zdravotných komplikácií.

„Komisia trvala na tom, aby na seba prevzali zodpovednosť spoločnosti, ktoré dózy distribuujú,“ vysvetlila pre HN europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podmienky, ktoré presadil orgán, sú podľa nej dôvodom, prečo AstraZeneca uprednostnila dodávky mimo Európskej únie. Česká europoslankyňa Martina Dlabajová upozorňuje na priepasť medzi pôvodnými európskymi predstavami a realitou.

„Stratégia neprebieha podľa plánu. V porovnaní s Izraelom, Britániou...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
17. máj 2022 12:59