Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2021, 14:07

Komisia hasí problém s vakcínami. Nakupuje ďalších 300 miliónov dávok od Moderny

Európska únia už zabezpečila 2,6 miliardy dávok, reálne ich však zatiaľ prišiel len zlomok.

Komisia hasí problém s vakcínami. Nakupuje ďalších 300 miliónov dávok od Moderny
Zdroj: Reuters

Európska komisia schválila kontrakt s farmaceutickou spoločnosťou Moderna o nákupe ďalších 300 miliónov dávok jej vakcíny proti covidu-19. Oznámila to dnes v tlačovej správe.

Zmluva umožňuje nákup 150 miliónov dávok v tomto roku a otvára možnosť dokúpiť ďalších 150 miliónov v roku 2022.

"Dnes zabezpečujeme 300 miliónov dodatočných dávok covidovej vakcíny vyrábanej Modernou, ktorou sa už v Európskej únii očkuje," cituje tlačové vyhlásenie predsedníčku komisie Ursulu von der Leyenovú.

Komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová vývoj označila za ďalší krok k vytýčenému cieľu, ktorým je poskytnutie "rýchleho prístupu" k bezpečným a účinným vakcínam pre všetkých obyvateľov EÚ.

EK sa už dohodla na dodávkach 2,6 miliardy dávok celkovo šiestich rôznych vakcín, doteraz však bolo podľa vyhlásenia von der Leyenovej do členských krajín únie doručených len 33 miliónov dávok.

Európske úrady zatiaľ schválili použitie troch očkovacích látok proti covidu-19, okrem tej od Moderny sú to ešte vakcíny Pfizeru/BioNTech a firmy AstraZeneca.

V utorok o podmienečné schválenie svojej vakcíny požiadala Európsku agentúru pre lieky (EMA) americká farmaceutická spoločnosť Johnson&Johnson. EK okrem tohto prípravku počíta ešte s nákupom vakcín od výrobcov CureVac a Sanofi-GSK.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.