Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 14:15 Aktualizované dňa 22.02.2021 o 15:03

Únia rozšíri sankcie voči ruským predstaviteľom za uväznenie Navaľného

Nové sankcie by mohol definitívne schváliť marcový summit Únie, na ktorom sa prezidenti a premiéri budú zaoberať zhoršujúcimi sa vzťahmi s Moskvou.

Alexej Navaľnyj
Zdroj: Reuters

Európska únia rozšíri sankcie voči ruským predstaviteľom kvôli uväzneniu opozičného lídra Alexeja Navaľného a potláčaniu demonštrácií na jeho podporu.

​Zhodli sa na tom dnes ministri zahraničných vecí členských krajín. Na sankčný zoznam majú pribudnúť mená štyroch ľudí, okrem iného ruského generálneho prokurátora.

Nové sankcie by mohol definitívne schváliť marcový summit Únie, na ktorom sa prezidenti a premiéri budú zaoberať zhoršujúcimi sa vzťahmi s Moskvou.

Únia už v októbri potrestala za Navalného otravu šesť ruských činiteľov.

Sankcie nadväzujú na nedávnu cestu šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella, ktorý sa v Moskve márne snažil apelovať na Navaľného prepustenie. Zrejme najznámejší kritik Kremľa má stráviť v trestaneckej kolónii 2,5 roka za porušenie pravidiel skoršieho podmienečného trestu za spreneveru.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov navyše volil voči Borrellovi a Únii ostré slová a Moskva v čase návštevy vykázala troch diplomatov únijných krajín.

"Mrzí ma, že Rusko sa nám svojimi krokmi aj naďalej vzďaľuje. Aj preto som dnes podporil rozšírenie sankcií," povedal po dnešnom rokovaní novinárom v Bruseli český minister zahraničia Tomáš Petříček.

Na rozdiel od januárového stretnutia ministrov sa tentoraz na prípravu sankcií vyslovili ministri jednohlasne, zatiaľ čo minule boli proti napríklad veľké krajiny ako Nemecko či Francúzsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.