Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2021, 19:49

Lockdown stratil zmysel, ľudia ho nedodržiavali, tvrdí Kurz. Alternatívu vidí v masívnom testovaní

Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov vykonáva každý týždeň vyše 2,5 milióna testov.

Lockdown stratil zmysel, ľudia ho nedodržiavali, tvrdí Kurz. Alternatívu vidí v masívnom testovaní
Zdroj: Reuters

Ľudia lockdown prestali dodržiavať, a preto stratil účinnosť. Vyhlásil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý povolil zmiernenie opatrení v krajine. Ako vhodnejšiu alternatívu vidí masívne testovanie.

Rakúsko otvorilo školy, kaderníctva, tetovacie štúdiá, opatrovateľské ústavy a niektoré lyžiarske strediská pre tých, ktorí majú negatívny test.

A to napriek tomu, že má teraz výrazne vyššiu incidenciu (137 prípadov covidu na 100 tisíc obyvateľov) ako napríklad Nemecko, kde opatrenia zostávajú prísnejšie (61,7).

Už v čase uvoľnenia opatrení Rakúsko evidovalo 106 prípadov covidu na 100 tisíc obyvateľov za sedem dní, v prípade jeho suseda to bolo 76.

Frustrácia ľudí

Rakúsky kancelár povedal nemeckému denníku Die Bild, prečo sa Rakúsko aj napriek týmto číslam rozhodlo reštrikcie výrazne zmierniť.

"Jednoducho, v Rakúsku objektívne lockdown po šiestich týždňoch stratil svoj účinok. Ľudia ho menej a menej dodržiavali," vysvetlil.

Kurz priznal, že veľkú úlohu v ukončení uzávery hrala frustrácia ľudí, ktorí už mali dosť prísnych obmedzení a chceli sa vrátiť k normálnemu životu.

"Ale myslím si, že to nie je len o tom, čo by ste chceli, ale predovšetkým o tom, čo je objektívne správne," povedal kancelár s tým, že ďalšie predĺženie lockdownu nemalo "aspoň v Rakúsku" zmysel. "Lockdown, ktorého sa nikto nezúčastní, nemá zmysel."

Blíži sa tretia vlna

Počet prípadov koronavírusu v Rakúsku po uvoľnení začal "podľa očakávania" stúpať. "Je to pomalšie ako napríklad v Írsku alebo Portugalsku," podotýka Kurz.

Nevylúčil, že Rakúsko možno bude musieť k uzavretiu krajiny znova pristúpiť.

"Táto pandémia prebieha vo vlnách. Prvá bola na jar a druhá na jeseň a samozrejme sa blíži aj tretia vlna. Je tomu tak a nemožno tomu zabrániť." Zdôraznil, že lockdown však bude fungovať len v prípade, že ho budú ľudia dodržiavať.

Masívne testovanie

Než budú ľudia v dostatočnej miere zaočkovaní, Kurz vníma ako doterajší recept na epidémiu masívne testovanie. Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov vykonáva každý týždeň vyše 2,5 milióna testov.

"Nie je to zázračný liek, ale môže nám to pomôcť lepšie kontrolovať infekčný proces, takže nárast počtu infekcií nie je tak rýchly, ako by bol bez testov."

Naviazaním testov na návštevu kaderníka a ďalších služieb chce rakúska vláda prinútiť ľudí, aby sa skutočne nechávali testovať a zdravotníci mohli včas zaznamenať asymptomatické prípady.

Podľa Kurza po prvom ohlásení povinnosti nechať sa testovať prepuklo "ľudové povstanie", medzi väčšinou Rakúšanov má však opatrenie podporu. Pravicová Slobodná strana Rakúska však vládu osočuje, že koná "fašisticky".

Očkovací pas

"Náš prístup v Rakúsku je: toľko slobody, koľko to bude možné a toľko reštrikcií, koľko ich bude potrebných," uvádza kancelár. Sám je optimistický, že miera očkovania bude v lete vysoká a situácia sa bude vracať do normálu.

Kurz by sa rád inšpiroval v Izraeli a zaviedol v Európe očkovací "zelený pas", ktorým nositeľ dokladá, že bol očkovaný alebo covid-19 prekonal.

"Ktokoľvek je očkovaný, mal by mať plnú slobodu," uvádza Kurz, podľa ktorého by to isté malo platiť aj pre tých, ktorí prekonali chorobu alebo boli negatívne testovaní. Kurz oznámil, že zavedenie modelu zeleného očkovacieho pasu v EÚ navrhne 26. februára na Európskej rade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.