StoryEditor

Prichádza vlna, ktorá bude horšia ako všetky predošlé spolu. A zasiahne aj Slovensko, tvrdí český odborník

27.02.2021, 23:00
Veľa ľudí bude zomierať a nedostanú sa ani do oficiálnych štatistík, lebo jiskové lôžka sú plné, hovorí o nastupujúcej vlne pandémie český dátový analytik Petr Ludwig.

V Česku sa začína štvrtá vlna pandémie, upozorňovali ste na ňu už v januári s tým, že má byť horšia ako všetky predošlé dokopy. Rozdiel vidíte v britskej mutácii. Môžete to viac priblížiť?
Naše dátové modely ukazujú, že tým, že britská mutácia je o 30 až 70 percent nákazlivejšia, tak opatrenia, ktoré v Česku fungovali počas tretej vlny, takzvaný systém PES (obdoba slovenského covid automatu, pozn. red.), dokázali vírus zbrzdiť na reprodukčné číslo menšie ako jedna. Ale s novou mutáciou tie isté opatrenia vedú k tomu, že vírus sa ďalej šíri, čo je práve ten hlavný problém. Pretože vyššia nákazlivosť je ďaleko horšia ako vyššia smrtnosť v celkovom dopade epidémie.

Prečo má štvrtá vlna udrieť práve v marci?
Podobnú prognózu spravila americká C.D.C. (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, pozn. red.) pre USA a nová mutácia opustila Britániu v podobný čas, takže tá naša prognóza vychádzala z tých prognóz pre Ameriku a ďalšie štáty. Tento variant vírusu sa skôr alebo neskôr aj tak rozšíri aj napriek opatreniam po celom svete, je to len otázka času.

Pre systém PES ste kvôli mutácii odporúčali pridať ďalšiu, v poradí šiestu úroveň opatrení, ktoré by boli najprísnejšie. Čo by tam podľa vás malo byť?
Nejde o to, aby boli najprísnejšie, ale najchytrejšie. Pretože veľa vecí sa dá vymyslieť chytro a dajú sa navrhnúť tak, aby fungovali. My sme pred mesiacom nášmu premiérovi dali 12 bodov alebo odporúčaní a niektoré z nich sa napríklad týkali firiem. Pretože existujú v Česku aj také, ktoré nemajú ani jeden komunitný prenos. Takže dá sa spraviť bezpečné pracovisko. Skladá sa to z mnohých opatrení, ktoré fungujú ako celok dohromady. A, samozrejme, je veľmi dôležité úplne zmeniť komunikáciu, pretože českej vláde je od začiatku vyčítané, že nekomunikuje s občanmi dostatočne, nevyužíva na to moderné nástroje - sociálne siete alebo videá. Keď sa človek pozrie do zahraničia, ako napríklad komunikuje Taiwan, americká C.D.C. To je proste priepastný rozdiel. Nová vlna a vôbec tá nová mutácia je úplne nová úroveň problému a je potrebné toto občanom hovoriť. Takže nebolo to iba o zatváraní a reštrikciách, ale aj o tom zmeniť systém komunikácie.

Prečo považujete práve komunikáciu za takú dôležitú?
Mal som tam odporúčanie ako a kde všade komunikovať. Jedným z dôvodov je vyvracanie dezinformácií. Pretože na jednu stranu česká vláda je pomerne tichá a nekomunikuje a na druhú stranu dezinformačné weby komunikujú veľmi aktívne a vzniká strašne veľa konšpiračných videí a konšpiračných teórií a to potom vedie k tomu, že podľa štúdie WHO až 45 percent Čechov verí tomu, že koronavírus neexistuje alebo je to nejaká...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 23:03