Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2021, 18:00

Krajina, z ktorej Česi priviezli juhoafrickú mutáciu: Covid je tam tabu a vláda sa vysmieva rúškam

V júni prezident Tanzánie John Magufuli oznámil, že krajina sa koronavírusu zbavila modlitbami.

Krajina, z ktorej Česi priviezli juhoafrickú mutáciu: Covid je tam tabu a vláda sa vysmieva rúškam
Zdroj: Flickr

Česi a cudzinci s bydliskom v Česku nemôžu až do 11. apríla cestovať až na neodkladné výnimky do niekoľkých afrických a juhoamerických krajín.

Medzi zakázanými krajinami je tiež Tanzánia, jedna z vyhľadávaných dovolenkových destinácií Čechov.

Krajina, kde nakazení covidom už pol roka oficiálne nie sú, neexistujú tu žiadne proticovidové opatrenia a miestna vláda nepočíta ani s nákupom vakcín.

Tanzánia je jednou z mála krajín na svete, ktorá nezverejňuje žiadne údaje o prípadoch ochorenia covid-19.

Naposledy tak krajina urobila vlani v máji, kedy bolo zaznamenaných asi 500 infekcií a 20 úmrtí. V júni prezident Tanzánie John Magufuli oznámil, že krajina sa koronavírusu zbavila modlitbami. Vyššia úmrtnosť v poslednej dobe je pripisovaná zápalom pľúc.

"Covid je v Tanzánii jednoducho tabu, nesmie sa o ňom hovoriť. Na druhú stranu máme z niekoľkých zdrojov overené informácie, že v Tanzánii v poslednej dobe narastá počet ťažkých prípadov zápalu pľúc a mnoho ľudí na neho zomiera. Je úplne zrejmé, že pôjde o covid," myslí si český veľvyslanec v Keni Martin Klepetko, ktorého úrad zastrešuje aj susedné krajiny vrátane Tanzánie.

A práve pri vzorkách Čechov vracajúcich sa zo zájazdu zo Zanzibaru bolo podozrenie na juhoafrickú mutáciu covid-19.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Barbora Peterová vo štvrtok pre ČTK oznámila, že v jednom prípade bola v Česku juhoafrická mutácia vírusu už potvrdená. 

Krajina, kde protiepidemické opatrenia neexistujú

U Čechov patria Tanzánia a Zanzibar v súčasnej dobe, keď je ponuka dovoleniek kvôli pandémii výrazne obmedzená, medzi najobľúbenejšie destinácie. Len v prípade cestovnej kancelárie Čedok sa obmedzenie cestovania Čechov na ostrov Zanzibar týka zhruba 300 klientov. Podľa hovorkyne Čedoku Evy Němečkovej je teraz na Zanzibare s Čedokom 50 turistov, ďalších 250 ľudí sa tam na dovolenku chystalo v marci.

"Tanzánia (a najmä ostrov Zanzibar) zrejme doplatila na svoj príliš liberálny postoj k pandémii, keď umožnila, aby turisti prichádzali bez akýchkoľvek obmedzení. Meranie teploty na letiskách je skôr úsmevné," podotýka Klepetko.

Žiadne povinné nosenie rúšok, dodržiavanie dvojmetrových rozstupov alebo povinná dezinfekcia rúk.

Nákup vakcín neplánujú

Tanzánsky prezident sa spolu s ďalšími najvyššími vládnymi činiteľmi dlhodobo vysmieva účinnosti rúšok, pochybuje o tom, či funguje testovanie a bez akýchkoľvek dôkazov tiež varoval pred škodlivosťou vakcín proti covidu-19.

Ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimaová na začiatku februára naliehala na obyvateľov, aby na liečbu chorôb používali inhaláciu pary a bylinné lieky. Gwajimaová zároveň uviedla, že Tanzánia neplánuje nákup vakcín proti covidu-19.

Obyvatelia Tanzánie teraz čoraz častejšie sami prijímajú preventívne opatrenia proti koronavírusu a navzájom sa vyzývajú, aby zostali ostražití. Varovanie pred zvýšeným šírením koronavírusu vydala aj miestna katolícka cirkev, ktorá zaznamenala masívny nárast pohrebov.

"Boli sme v mestských farnostiach zvyknutí mať jednu alebo dve zádušné omše týždenne, ale teraz ich máme denne. Niečo rozhodne nie je v poriadku," povedal britskej stanici BBC tajomník tanzánskej biskupskej konferencie kňaz Charles Kitimat.

Jediné riešenie je necestovať

Gwajimaová po vyhlásení predstaviteľov katolíckej cirkvi varovala médiá, aby neoznamovali neoficiálne informácie o koronavíruse alebo akékoľvek iné choroby.

"Za tejto situácie je jediným rozumným riešením do Tanzánie necestovať. Ministerstvo zahraničných vecí a veľvyslanectvá na svojom webe pred cestami dôrazne varujú už niekoľko mesiacov. Mnoho ľudí však varovanie prehliada alebo podceňuje. V núdzi sa potom obracajú na náš zastupiteľský úrad, ale naše možnosti pomôcť im v núdzi sú veľmi obmedzené, vzhľadom na to, že v krajine nie sme fyzicky prítomní," upozorňuje Klepetko.

Klepetko sa obáva, že ani najnovší zákaz ciest do Tanzánie a Kene pre Česko na tomto moc nezmení. Podľa neho je opatrenie ťažko vymáhateľné a niektorí ľudia ho proste budú ignorovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.