Reuters
StoryEditor

V skladoch krajín EÚ sa hromadia nevyužité vakcíny AstraZeneca, odmieta ich verejnosť

27.02.2021, 21:39
Autor:
ČTKČTK
Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že aplikáciu vakcíny teraz oneskoruje to, že ju ľudia odmietajú.

Krajinám Európskej únie sa v skladoch hromadia vakcíny spoločnosti AstraZeneca, nevyužité okrem iného kvôli odmietaniu verejnosťou, napísal dnes denník Financial Times (FT).

Dvadsaťsedmička sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli oneskoreniu dodávok, pripomína britský hospodársky denník.

Napríklad Francúzsko do piatku zužitkovalo 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát.

Prvú dodávku Francúzsko dostalo na začiatku februára. Nemecko do štvrtka zaočkovalo niečo málo cez pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu.

Zhruba rovnaké množstvo vakcíny využilo Taliansko, ktoré dostalo cez milión dávok. Španielsko do piatku použilo jednu tretinu z 808-tisíc dávok.

Niektorí európski lídri v uplynulých dňoch očkovaciu látku spoločnosti AstraZeneca obhajovali. Predstaviteľ francúzskeho ministerstva zdravotníctva dokonca vyzval na "spoločnú rehabilitačnú kampaň".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že aplikáciu vakcíny teraz oneskoruje to, že ju ľudia odmietajú.

Vo štvrtkovom rozhovore s denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung ostatných vyzvala, aby mali otvorenú myseľ. "Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžeme veriť," povedala.

To denník FT považuje za výraznú zmenu tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s farmaceutickou spoločnosťou vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident Emmanuel Macron vtedy povedal, že prípravok je u starších ľudí "takmer neúčinný".

Agentúra Reuters v pondelok informovala, že AstraZeneca doručí do Európskej únie v druhom štvrťroku menej ako polovicu pôvodne prisľúbených dávok.

Farmaceutická spoločnosť to nepoprela, v utorok večer však vyhlásila, že sa usiluje o zvýšenie výrobných kapacít, aby stihla doručiť sľúbených 180 miliónov dávok. 

24. máj 2022 15:24