Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2021, 11:30 Aktualizované dňa 02.03.2021 o 13:48

V Rusku o Sputniku na Slovensku zavádzali, agentúra dezinterpretovala Matovičov prieskum

Ruská štátna agentúra TASS včera informovala, že Slovensko je po Maďarsku druhou krajinou Európskej únie, ktorá schválila použitie Sputniku.

V Rusku o Sputniku na Slovensku zavádzali, agentúra dezinterpretovala Matovičov prieskum
Zdroj: TASR/František Iván

Viaceré ruské médiá včera informovali, že Slovensko je 39. krajinou sveta, ktorá registrovala vakcínu Sputnik V. Nie je to však pravda, Slovensko očkovaciu látku zakúpilo na ministerskú výnimku. Dnes potom šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí povolil jej použitie s tým, že zodpovednosť bude mať ošetrujúci lekár, ktorý ju pacientovi podá.

Ruská štátna agentúra TASS včera informovala, že Slovensko je po Maďarsku druhou krajinou Európskej únie, ktorá použitie Sputniku schválila. Odvolala sa pritom na Ruský fond priamych investícií. Ten priblížil, že registrácia sa u nás uskutočňuje zrýchlene vzhľadom na núdzov stav, ktorý máme vyhlásený.

Takto premiér Matovič včera ohlasoval príchod ruskej vakcíny na Slovensko:

​Ďalšia ruská agentúra RIA Novosti, zase dezinterpretuje výsledky prieskumu o Sputniku na Slovensku, ktoré prednedávnom prezentoval premiér Igor Matovič. Podľa agentúry sa chce ruskou vakcínou zaočkovať 73,9 percenta ľudí na Slovensku.

Prieskum agentúry AKO ukazoval ochotu Slovákov zaočkovať sa, ak je k dispozícii Sputnik a ak nie je. Bez ruskej vakcíny záujem prejavilo 68,2 percenta respondentov, s ňou o 5,7 percenta viac.

Prvé dávky ruskej vakcíny dorazili na Slovensko včera. Priamo na letisku v Košiciach mali k tomu tlačovú konferenciu Matovič s Krajčím.

Celkovo by Slovensko malo získať dva milióny dávok. "Dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku," povedal premiér.

Na úvod prišlo prvých 200-tisíc dávok. V marci by malo prísť ďalších 400-tisíc a do konca apríla by to malo byť dokopy milión kusov. V priebehu mája a júna by mal prísť ďalší milión. Ak prídu dodávky podľa plánu, tak sa očkovanie na Slovensku zrýchli o 40 percent, verí Matovič.

Dodávky predtým dostalo aj Maďarsko, zaujíma sa o ne aj Česko. Český prezident Miloš Zeman poslal list so žiadosťou priamo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, stalo sa tak po dohode s tamojším premiérom Andrejom Babišom. Putin mu mal dodanie Sputnika prisľúbiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.