Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2021, 12:50 Aktualizované dňa 11.03.2021 o 13:51

Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca, vyskytli sa krvné zrazeniny

Minister zdravotníctva Magnus Heunicke zdôraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmieta

Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca, vyskytli sa krvné zrazeniny
Zdroj: Reuters

Dánske zdravotnícke úrady dnes oznámili, že z preventívnych dôvodov na 14 dní pozastavujú očkovanie proti chorobe covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Dôvodom sú správy o výskyte závažných prípadov krvných zrazenín u niekoľkých ľudí, ktorým bola vakcína podaná, informovala agentúra Reuters.

"Je zdokumentované, že vakcína je bezpečná a efektívna. Musíme však reagovať na správy o možných vážnych vedľajších účinkoch zaznamenaných tak v Dánsku, ako aj v ďalších európskych krajinách," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ dánskej Štátnej rady pre zdravotníctvo Sören Broström. Dánska sa týka jeden prípad úmrtia.

Čas na dôkladnejšie prešetrenie

Dánske úrady uviedli, že v tejto chvíli nie je možné určiť, či je medzi vakcínou a výskytom krvných zrazenín nejaká súvislosť. Minister zdravotníctva Magnus Heunicke zdôraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmieta a že pozastavenie jej používania je preventívnym opatrením, ktoré má poskytnúť čas na dôkladnejšie prešetrenie komplikácií.

Dánsky očkovací program sa kvôli dočasnému vyradeniu vakcíny od firmy AstraZeneca predĺži o štyri týždne. Vláda očakáva, že všetci Dáni budú zaočkovaní do 15. augusta.

Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledných dňoch tiež Rakúsko. Jednu zo šarží prestala krajina používať po tom, čo jedna zo zaočkovaných zdravotných sestier z nemocnice v meste Zwettl zomrela v dôsledku vážnych problémov so zrážaním krvi a druhá bola vo vážnom stave s pľúcnou embóliou.

Krajiny prerušili používanie šarže

Európska agentúra pre lieky však v stredu oznámila, že spomenutá šarža vakcíny je podľa predbežného vyšetrovania v poriadku. Očkovanie teda podľa EMA nebolo príčinou zdravotných ťažkostí žien z Rakúska. Vakcináciu zmienenou šaržou následne prerušili tiež Estónsko, Litva, Lotyšsko a Luxembursko, oznámila EMA.

Vakcínu, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA odporučila na podmienečné využívanie v krajinách EÚ vo februári.

Niektoré štáty tiež už skôr rozhodli, že vakcínu AstraZeneca nebudú podávať ľuďom starším ako 65 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že podiel starších osôb zahrnutých do klinických štúdií bol relatívne nízky a dáta sa preto týkali predovšetkým efektivity v nižších vekových kategóriách. Firma AstraZeneca špekulácie o nízkej účinnosti svojej vakcíny u starších osôb odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.