Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 22:04

Johnson sa dal zaočkovať vakcínou od AstraZenecy: Je to najlepšie pre vás a vašu rodinu

Britského premiéra zaočkovali v Nemocnici sv. Tomáša, kde bol vlani v apríli hospitalizovaný s ochorením COVID-19.

Johnson sa dal zaočkovať vakcínou od AstraZenecy: Je to najlepšie pre vás a vašu rodinu
Zdroj: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson dostal v piatok prvú dávku vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, čím chcel verejnosť uistiť, že táto očkovacia látka je bezpečná. Informovala o tom agentúra AFP.

"Doslova som vôbec nič necítil. Bolo to veľmi dobré, veľmi rýchle," povedal Johnson pred novinármi po odchode z nemocnice v Londýne neďaleko jeho rezidencie na Downing Street.

Podľa spravodajskej stanice BBC 56-ročného premiéra zaočkovali v Nemocnici sv. Tomáša, kde bol vlani v apríli hospitalizovaný s ochorením COVID-19.

"Všetci, keď dostanete oznámenie, že sa máte ísť očkovať, choďte a dajte sa. Je to najlepšie pre vás, to najlepšie pre vašu rodinu a pre všetkých ostatných," dodal Johnson, pričom poukázal na to, že vedci z Európy považujú vakcínu od AstraZenecy za bezpečnú.

Prvú dávku vakcíny v Spojenom kráľovstve doposiaľ dostalo už viac ako 26 miliónov ľudí.

Johnson už predtým prezradil, že dostane vakcínu, ktorú vyvinula britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou.

Vyslovil sa tak v čase, keď viaceré európske krajiny očkovanie touto vakcínou pozastavili pre obavy, že môže zapríčiniť vážne vedľajšie účinky, napríklad vznik krvných zrazenín.

​Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok oznámila, že vakcína od firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín a jej výhody prevažujú nad rizikami.

Viacero európskych krajín následne oznámilo, že obnoví očkovanie touto vakcínou, ktoré v priebehu tohto a minulého týždňa pozastavili.

Žiadnu priamu spojitosť medzi zmienenou vakcínou a tvorbou krvných zrazenín nenašiel ani britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.