Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2021, 13:53

V Indii zistili dvojitú mutáciu koronavírusu, môže spôsobiť ľahšie šírenie

Dvojitú mutáciu charakterizoval indický virológ ako dve mutácie, ktoré sa vyskytujú spoločne na tom istom víruse.

V Indii zistili dvojitú mutáciu koronavírusu, môže spôsobiť ľahšie šírenie
Zdroj: TASR/AP

India ohlásila zo štátu Maháraštra prípady dvojitej mutácie nového koronavírusu.

Podľa ministerstva zdravotníctva môže takýto variant zvýšiť riziko nákazlivosti.

India má od začiatku pandémie potvrdených viac ako 11,7 milióna prípadov nákazy koronavírusom, a je tak v absolútnych číslach za Spojenými štátmi a Brazíliou treťou najviac zasiahnutou krajinou sveta.

Covid-19 tam usmrtil vyše 160-tisíc ľudí.

Počet prípadov rastie

Dnes India oznámila za uplynulý deň 47 267 nových prípadov a 275 úmrtí, čo je ďalšie potvrdenie rastu počtu prípadov nákazy od začiatku marca.

India tiež teraz skúma výskyt variantov vírusu. Vo vzorke 10 787 pozitívnych nálezov virológovia objavili 736 variantov mutácie prvýkrát zistenej v Británii, 34 prípadov juhoafrickej varianty a jeden prípad brazílskej.

Genetickou analýzou vírusu sa zaoberá desať laboratórií. Vírusové mutácie sú bežné, väčšina z nich nie je významná a nijako neovplyvňuje infekčnosť ani schopnosť vyvolať závažné komplikácie, uvádza portál BBC.

Rýchlejšie šírenie však spôsobujú mutácie označované ako britská a juhoafrická a v niektorých prípadoch môžu mať vplyv aj na úmrtnosť.

Dve mutácie na jednom víruse

Dvojitú mutáciu indický virológ Sahid Džamila charakterizoval ako dve mutácie, ktoré sa vyskytujú spoločne na tom istom víruse.

"Môže to vírusu umožniť, aby sa vyhol imunitnému systému a ľahšie sa šíril," povedal Džamila.

Indické úrady uvádzajú, že je teraz India v problémovej fáze epidémie, pretože zdravotnícky systém je po roku boja vyčerpaný.

Niektoré štáty začali obnovovať reštrikcie a vyhlasovať zákazy vychádzania. Najväčšie mestá Dillí a Bombaj zaviedli náhodné rýchle testovanie na letiskách, staniciach a rušných miestach vrátane nákupných stredísk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.