Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2021, 17:59

AstraZeneca: Dánsko zatiaľ neobnoví očkovanie. Nešlo o bežné zrazeniny, tvrdí šéfka liekovej agentúry

Kodaň uviedla, že potrebuje viac času na posúdenie, či medzi vakcínou a komplikáciami nie je súvislosť.

AstraZeneca: Dánsko zatiaľ neobnoví očkovanie. Nešlo o bežné zrazeniny, tvrdí šéfka liekovej agentúry
Zdroj: Reuters

Dánsko dnes oznámilo, že ďalšie tri týždne nebude používať vakcínu proti chorobe covid-19 od firmy AstraZeneca. Očkovanie týmto preparátom dánske zdravotnícke úrady preventívne pozastavili 11. marca po tom, čo sa u niekoľkých ľudí po podaní vakcíny vyskytli závažné prípady krvných zrazenín.

Minister Heger ubezpečil, že AstraZeneca je bezpečná:

Kodaň uviedla, že potrebuje viac času na posúdenie, či medzi vakcínou a spomínanými komplikáciami nie je súvislosť. Švédsko dnes informovalo, že vakcínou od AstraZeneky znovu začne očkovať, ale iba ľudí starších ako 65 rokov.

"V tejto chvíli nemáme dosť spoľahlivé podklady, aby sme mohli rozhodnúť o ďalšom užívaní vakcíny od AstraZeneky," povedal šéf dánskeho zdravotníckeho úradu Sören Broström. "Bola spustená rada štúdií, stále však nemáme závery. Preto sme sa rozhodli prestávku v očkovaní predĺžiť," dodal.

Očkovanie vakcínou, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Dánsko prerušilo 11. marca, pôvodne na 14 dní. Stalo sa tak potom, čo sa objavili správy o 60-ročnej Dánke, ktorá týždeň po očkovaní zomrela s krvnými zrazeninami na rôznych miestach v tele. Krátko potom bola v Dánsku ohlásená podobná smrť ďalšej osoby.

"Chcela by som zdôrazniť, že tu nehovoríme o bežných krvných zrazeninách. Išlo o zrazeniny v ramenách, nohách a pľúcach," vyhlásila Tanja Erichsenová z Dánskej agentúry pre lieky. "Spojitosť medzi vakcínou a týmito vzácnymi prípadmi krvných zrazenín nemožno vylúčiť," dodala.

​Očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca by malo byť v Dánsku pozastavené najmenej do 18. apríla. Potom budú mať ľudia podľa úradov možnosť túto vakcínu pri očkovaní odmietnuť, pokiaľ z nej budú mať obavy. Podľa prieskumu verejnej mienky z tohto týždňa by látku teraz odmietol každý tretí Dán. V Dánsku sa tiež očkuje vakcínami od firiem Pfizer a Moderna.

Mnoho európskych krajín v uplynulých dvoch týždňoch pozastavilo podávanie vakcíny od AstraZeneky. Mnohé z týchto štátov však obnovili očkovanie po tom, čo Európska agentúra pre lieky uviedla, že vakcína je bezpečná. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však dodala, že zatiaľ nie je možné úplne vylúčiť súvislosť medzi vakcínou a niekoľkými výnimočnými prípadmi ťažkostí a že skúmanie týchto prípadov bude pokračovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.