Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2021, 11:43

Orbán ohlásil otváranie prevádzok. V čase, keď je Maďarsko najhoršie na svete v úmrtiach na covid

Britskú mutáciu koronavírusu nie je podľa predsedu maďarskej vlády možné zastaviť zákazmi a zatváraním.

Orbán ohlásil otváranie prevádzok. V čase, keď je Maďarsko najhoršie na svete v úmrtiach na covid
Zdroj: Reuters

Očkovanie proti novému druhu koronavírusu prebieha v Maďarsku vyhovujúcim tempom, preto bude po veľkonočných sviatkoch možné zmierňovať karanténne opatrenia. Povedal to v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

​Oznámenie spravil v čase, keď je Maďarsko podľa vedeckého portálu Our World in Data aktuálne najhoršie z hľadiska úmrtí na covid-19 na svete. Sedemdňový priemer úmrtí na milión obyvateľov u našich južných susedov je aktuálne na hodnote 26,19. 

​Jeden až dva dni po sviatkoch bude zaočkovaných už dva a pol milióna ľudí, preto bude plánovaným spôsobom bude možné otvoriť obchody a sektor služieb, dodal Orbán. Zdôraznil ale, že počet zákazníkov v jednotlivých obchodoch a zariadeniach služieb bude obmedzený v závislosti od ich rozlohy.

"Ak si niekto myslí, že britskú mutáciu koronavírusu je možné zastaviť zákazmi a zatváraním, mýli sa - je ju možné iba spomaliť. To, čo fungovalo v prvej a druhej vlne, v prípade tohto variantu vírusu už nefunguje," zdôraznil.

Do budúceho piatka budú podľa jeho slov môcť byť zaočkovaní všetci zaregistrovaní vo veku nad 65 rokov a nastane obdobie, keď bude k dispozícii viac očkovacích látok než registrovaných žiadateľov o očkovanie. Vtedy príslušné orgány preveria možnosti očkovania mladých ľudí vo veku od 16 do 18 rokov.

Pri zaočkovaní 3,5 milióna ľudí, čo by sa mohlo dosiahnuť do konca apríla, vláda zváži možnosti benefitov pre tých, ktorí sa dali zaočkovať. To by mohlo motivovať tých, ktorí ešte neboli zaočkovaní, uzavrel Orbán.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.