Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2021, 11:38

Stovky policajtov v americkom Kapitole uvažujú o odchode. Dôvodom je situácia z posledných mesiacov

Pri útoku na Kapitol 6. januára bolo niekoľko desiatok policajtov zranených a ďalší boli počas vyšetrovania postavení dočasne mimo službu.

Stovky policajtov v americkom Kapitole uvažujú o odchode. Dôvodom je situácia z posledných mesiacov
Zdroj: Reuters

Mnoho členov policajnej jednotky amerického Kapitolu uvažuje o odchode do predčasného dôchodku alebo možnosti nájsť si prácu inde. Podľa agentúry AP je to dôsledok kritiky, ktorá sa na políciu znáša v súvislosti s udalosťami v sídle Kongresu počas minulých štyroch mesiacov.

Po piatkovom úmrtí kolegu Billyho Evansa, ktorý slúžil v polícii 18 rokov a ktorého pri vchode do Kapitolu zabil útočník trpiaci duševnými problémami, vládne v radoch policajtov nepokoj.

​Pred Evansom prišiel o život Brian Sicknick, ktorý patril k stovkám kolegov, ktorí bránili 6. januára Kapitol pred davom útočiacich stúpencov bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Ďalší kolega Howard Liebengood spáchal krátko potom samovraždu. Šéf odborov policajného zboru Kapitolu Gus Papathanasiou k situácii vydal vyhlásenie a uviedol v ňom, že stovky policajtov zvažujú predčasný dôchodok alebo inú prácu.

"Pracujú síce ďalej, aj keď sa rýchlo blížime morálnej kríze a problémom s nedostatkom ľudí," napísal. Podľa Papathanasioua musia teraz policajti pracovať veľa nadčasových hodín.

Pri útoku na Kapitol 6. januára bolo niekoľko desiatok policajtov zranených a ďalší boli počas vyšetrovania postavení dočasne mimo službu. Policajná jednotka mala už v januári 200 voľných pozícií a tento stav ju naďalej oslabuje.

Od januára mnoho policajtov pracuje v 12 hodinových aj dlhších službách. "Robí to rany a prispieva k neistote a obavám z to, čo sa tu deje," povedal predseda podvýboru pre dohľad na financovanie polície Kapitolu Tim Ryan.

​Šéfka polície zaisťujúcej ochranu Kapitolu (USCP) Yogananda Pittmanová vo februárovom hlasovaní nezískala dôveru odborov. V čase januárového útoku bola zástupkyňou veliteľa a priznala, že sa deň pred 6. januárom neoboznámila s vyhodnotením Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) o situácii.

Steven Sund, ktorý bol šéfom policajného zboru, rezignoval už v januári kvôli kritike, že jednotka nebola na výtržníkov dostatočne pripravená. Teraz povedal, že mnoho policajtov, s ktorými hovoril, je na pokraji síl, na čom sa podieľa jednak pracovné vypätie, jednak pandémia.

"Pandémia má vplyv na psychiku Američanov. Je toho veľa na sociálnych sieťach a veľa vecí sa týka policajných zložiek. Policajti čelia útokom v celej krajine. Deje sa toho veľa a roky 2020 a 2021 sú trochu mimoriadne," povedal Sund.

Polícia Kapitolu nie je bežná policajná jednotka. Má dvetisíc členov, ktorých úlohou je výhradne ochrana Kongresu, jeho členov, návštevníkov a budov i pozemkov. Pracuje s rozpočtom vo výške 460 miliónov dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.