Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 08:31

Bidenov názor na Putina pobúril tretinu Rusov, ukázal prieskum

Joe Biden v marci v televíznom rozhovore kladne odpovedal na otázku, či Vladimira Putina možno pokladať za "zabijaka".

Joe Biden
Zdroj: Reuters

Tretinu Rusov pobúril názor nového amerického prezidenta Joea Bidena na ruského prezidenta Vladimira Putina, ďalšia tretina ho prijala ľahostajne. Vyplýva z prieskumu nezávislého strediska Levada.

Biden v marci v televíznom rozhovore kladne odpovedal na otázku, či Putina možno pokladať za "zabijaka". Toto vyjadrenie podľa prieskumu pobúrilo tretinu Rusov, ale ďalších 34 percent kvôli tomu žiadne pohnutie nepocítilo.

​Necelá štvrtina opýtaných uviedla, že Bidenovo vyjadrenie ich uviedlo do rozpakov. Päť percent ho prijalo s pochopením a tri percentá s uspokojením, uviedol spravodajský portál Newsru.com.

Bidenove slová pobúrili hlavne opýtaných starších ako 55 rokov, ako aj televíznych divákov a rozhlasových poslucháčov.

K jeho vyjadreniam sa ľahostajne postavili hlavne Rusi mladší ako 40 rokov, čitatelia internetových publikácií a užívatelia sociálnych sietí - z tejto skupiny skoro pätina prijala názor amerického prezidenta na Putina "s pochopením".

Podobne rozdelený je aj názor Rusov na Spojené štáty: dve pätiny sa k USA stavajú kladne, 42 percent opýtaných záporne. Do prvej skupiny patria mladší, vzdelanejší a zámožnejší Rusi, do druhej starší, ako aj diváci a poslucháči štátnych televízií a rozhlasových staníc.

Moskva na Bidenovo interview zareagovala povolaním svojho veľvyslanca z Washingtonu na konzultácie. Podľa šéfa ruskej diplomacie o veľvyslancovom návrate do USA rozhodne prezident Putin.

Podľa názoru námestníka ministra zahraničia Sergeja Rjabkova nejde o otázku najbližších dní. Moskva pritom čaká na signál z Washingtonu, že sa usiluje o normalizáciu vzťahov. Biely dom ale dal najavo, že nič neľutuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.