Mene Pangalos, vedúci výskumu biofarmaceutík v spoločnosti AstraZeneca, išiel 22. marca spať s dobrým pocitom. Práve oznámil predbežné výsledky vakcíny na koronavírus s účinnosťou 79 percent.
Nadránom ho však z postele dostal telefonát generálneho riaditeľa spoločnosti Pascala Soriota.
Americký Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby vydal vyhlásenie, v ktorom AstraZenecu obvinil z toho, že výsledkov zahrnula neaktuálne informácie, v dôsledku ktorých môže byť správa o účinnosti vakcíny neúplná, píše Bloomberg.
Tím vedcov preto zobral do úvahy 49 dodatočných prípadov, kedy sa u pacienta aj po aplikovaní vakcíny prejavil covid-19.
O dva dni AstraZeneca zverejnila upravené dáta o účinnosti, tá spadlo o tri percentuálne body na 76 percent.
Výskyt zrazením
Už pred publikovaním zistení o účinnosti sa rozhodlo viacero krajín používanie vakcíny od švédsko-britskej firmy pozastaviť, dôvodom bol výskyt krvných zrazením.
Európska agentúra pre lieky vtedy uviedla, že podľa jej zistení je vakcína bezpečná.
Tri týždne na to však po ďalšom skúmaní odhalila súvislosť medzi zriedkavými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín a nízkym počtom krvných doštičiek.
Napriek tomu agentúra dospela k záveru, že "celkové prínosy prevyšujú nad rizikami." Podobný názor má aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá výskyt zrazením považuje len za veľmi zriedkavý jav.
Riziko vzniku zrazením je podľa agentúry jeden ku 100-tisíc. Regulátor v Británii hovorí o štyroch prípadoch na milión ľudí, ktorí vakcínu dostali.
Chýbajúce dávky
Španielsko pre súvis s výskyto...
Zostáva vám 85% na dočítanie.