Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 21:30

Egypt zadržuje loď, ktorá blokovala Suezský prieplav. Požaduje odškodné

Egyptské úrady požadujú po japonskom majiteľovi odškodné 916 miliónov dolárov.

Egypt zadržuje loď, ktorá blokovala Suezský prieplav. Požaduje odškodné
Zdroj: Reuters

Egyptské úrady zadržiavajú obriu kontajnerovú loď Ever Given, ktorá v marci takmer týždeň blokovala Suezský prieplav. Požadujú po jej japonskom majiteľovi odškodné 916 miliónov dolárov.

Informujú o tom dnes agentúry Reuters a AP. "Toto plavidlo je teraz oficiálne zadržané," uviedol podľa AP šéf správy prieplavu Usáma Rabí. "Nechcú nič zaplatiť," dodal.

Plavidlo podľa neho nebude môcť opustiť Egypt, kým sa odškodné nevyrieši. Rabi výšku odškodného nespresnil. Poisťovňa UK Club však podľa Reuters uviedla, že Egypt po majiteľovi lode požaduje 916 miliónov dolárov.

Majiteľom plavidla je japonská spoločnosť Shoei Kisen Kaisha. Jeden z manažérov firmy dnes potvrdil, že egyptské úrady požadujú odškodné a že loď nemá povolenie Egypt opustiť, neposkytol však žiadne ďalšie podrobnosti.

Loď Ever Given, ktorá je dlhšia ako štyri futbalové ihriská za sebou, sa vzpriečila v južnej časti kanála za silných vetrov 23. marca. Vodnú cestu blokovala šesť dní, preplávať kvôli tomu nemohli stovky lodí. Až po týždni sa podarilo špecialistom s flotilou remorkérov a vďaka vrcholiacemu prílivu dostať 220-tisíc ton vážiaci kolos od piesčitého brehu.

Predtým niekoľko bagrov odstraňovalo tisíce metrov kubických piesku a blata okolo lode. Rabi minulý týždeň upozornil, že incident pre Suezský prieplav znamenal nielen náklady na uvoľnenie lodi a výpadok príjmov, ale aj "veľkú morálnu ujmu".

Podľa poisťovne UK Club požadované odškodné zahŕňa okrem iného 300 miliónov dolárov za "stratu povesti", napísala agentúra Reuters. Cez Suezský kanál prechádza cez desať percent svetového obchodu, vrátane siedmich percent globálnych dodávok ropy.

V minulom roku týmto kanálom prepravilo vyše ako 19-tisíc lodí. Pre Egypt je Suezský prieplav dôležitým zdrojom devízových príjmov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.