Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2021, 14:15 Aktualizované dňa 23.04.2021 o 14:47

Navaľnyj oznámil, že ukončí protestnú hladovku. Po 23 dňoch

Hladovku Alexej Navaľnyj ohlásil 31. marca v snahe vynútiť si náležitú lekársku starostlivosť kvôli bolesti chrbta a straty citlivosti v nohách.

Navaľnyj oznámil, že ukončí protestnú hladovku. Po 23 dňoch
Zdroj: Reuters

Väznený ruský oponent Kremľa Alexej Navaľnyj oznámil, že ukončí protestnú hladovku. Stále požaduje, aby ho prezrel lekár, ktorého si sám vyberie. Nemá cit v nohe a ruke.

​Hladovku Navaľnyj ohlásil 31. marca v snahe vynútiť si náležitú lekársku starostlivosť kvôli bolesti chrbta a straty citlivosti v nohách.

Lekári vo štvrtok prejavili obavu o jeho život, ak hladovku neukončí. Požiadali aj o prevoz Navaľného z väzenskej do civilnej nemocnice v Moskve.

Navaľného spolupracovník Leonid Volkov uviedol, že politikovi advokáti vo štvrtok "nečakane dostali" správy z lekárskych vyšetrení a výsledky laboratórnych testov vykonaných u Navaľného, ktorý vo väzení začal trpieť bolesťami chrbta a znecitliveli mu aj končatiny.

Z lekárskych správ vyplýva, že Navaľnyj absolvoval vyšetrenia, ktoré on i jeho advokáti a prívrženci požadovali, vďaka čomu sa získali informácie potrebné na stanovenie správnej liečby.

Ruské súdy Navaľného 2. februára odsúdili na dva a pol roka väzenia v starej kauze sprenevery. Trest si odpykáva vo väzenskom tábore pri meste Pokrov vo Vladimirskej oblasti.

Jeho zdravotný stav sa po vzatí do väzby zhoršil - sťažoval sa na bolesti chrbta a znecitlivenie končatín. V snahe dostať adekvátnu lekársku starostlivosť vyhlásil 31. marca protestnú hladovku. Začiatkom tohto týždňa väzenskí lekári rozhodli o jeho premiestnení do nemocnice v inom väzenskom tábore.

Navaľného lekári ešte minulú sobotu informovali, že stav tohto 44-ročného aktivistu je kritický a čoraz viac mu hrozí zlyhanie obličiek, pričom prakticky kedykoľvek u neho môže nastať zastavenie srdcovej činnosti a teda aj smrť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.