TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina navrhla Česku, aby diplomatov vyhostených z Ruska poslalo do Kyjeva

26.04.2021, 14:03
Autor:
TASRTASR
Ukrajinská strana privíta vyslanie českých diplomatov vyhostených z Moskvy, aby posilnili diplomatickú prítomnosť Česka na Ukrajine v prospech rozvoja vzťahov medzi našimi štátmi a národmi.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navrhol svojmu českému kolegovi Jakubovi Kulhánkovi, aby českí diplomati vyhostení z Ruska pracovali na veľvyslanectve ČR v Kyjeve.

​Uvádza sa to v správe zverejnenej na webovej stránke ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, informovala agentúra Ukrinform. Kuleba prišiel s týmto návrhom v telefonáte s nedávno vymenovaným šéfom rezortu českej diplomacie.

Vyhlásení ukrajinského ministerstva obsahuje ubezpečenie, že "najbližší priatelia sa môžu spoľahnúť na vzájomnú podporu v čase veľkých výziev".

Dodáva sa v ňom, že ukrajinská strana privíta vyslanie českých diplomatov vyhostených z Moskvy, "aby posilnili diplomatickú prítomnosť ČR na Ukrajine v prospech rozvoja vzťahov medzi našimi štátmi a národmi".

Diplomatická roztržka medzi Prahou a Moskvou pre dôvodné podozrenie českej strany, že ruská vojenská rozviedka GRU stojí za výbuchmi v muničnom sklade, ku ktorým došlo v roku 2014 vo Vrběticiach, vypukla predminulú sobotu (17. apríla). Česko kvôli nej vyhostilo 18 zamestnancov ruskej ambasády v Prahe.

Moskva reagovala vyhostením 20 pracovníkov českého veľvyslanectva v Moskve. Minulý štvrtok české ministerstvo zahraničných vecí informovalo o nútenom odchode ďalších ruských diplomatov z Česka, a to do konca mája. Moskva následne oznámila, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na "striktnú paritu".

Na znak solidarity s Českom vláda Eduarda Hegera minulý týždeň oznámila, že ruskú ambasádu v Bratislave budú musieť opustiť traja jej zamestnanci. Podobný krok týkajúci sa spolu štyroch ruských diplomatov oznámili aj Litva, Lotyšsko a Estónsko.

V hlavných mestách členských štátov EÚ pokračujú rozhovory o vyhostení ďalších ruských diplomatov, napísal podľa portálu Novinky.cz spravodajský web Euobserver, ktorý sa pritom odvolal na diplomatické zdroje.

Avizoval, že k takémuto kroku by sa mohli odhodlať Bulharsko, Rumunsko a Poľsko. Medzičasom Rumunsko v pondelok oznámilo, že vyhostí jedného ruského diplomata.

Web Euobserver dodal, že podľa diplomatických zdrojov medzi západoeurópskymi štátmi badať menšiu ochotu zaviesť proti Rusku podobné reštrikcie.

01 - Modified: 2024-04-20 08:29:54 - Feat.: - Title: Na Ukrajine zahynul po útoku dronu vojnový reportér ruského denníka 02 - Modified: 2024-04-19 21:25:06 - Feat.: - Title: S kontrolami na hraniciach so Slovenskom zatiaľ nepočítame, môže sa to zmeniť, povedal český minister 03 - Modified: 2024-04-19 19:48:16 - Feat.: - Title: "Plánovaný atentát". Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze 04 - Modified: 2024-04-19 19:20:40 - Feat.: - Title: Mysleli si, že je špión. Američan, bojujúci na ruskej strane, zahynul v Donecku 05 - Modified: 2024-04-19 16:34:29 - Feat.: - Title: Rusi opäť zaútočili na Odesu, poškodili zariadenie v dôležitom prístave
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. apríl 2024 11:45