Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2021, 07:18

Nemecko uznalo, že v Namíbii spáchalo genocídu. Africkej krajine zaplatí vyše miliardy eur

Genocída v Namíbii sa odohrala v rokoch 1904 - 1908, keď sa tamojšie etnické kmene - Hererovia a Namovia - vzbúrili proti nadvláde Nemcov.

Nemecko uznalo, že v Namíbii spáchalo genocídu. Africkej krajine zaplatí vyše miliardy eur
Zdroj: Reuters

Nemecko v piatok po prvý raz oficiálne uznalo, že počas svojej koloniálnej nadvlády v Namíbii spáchalo na tamojšom obyvateľstve genocídu. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že Berlín zároveň tomuto africkému štátu prisľúbil finančnú pomoc v hodnote miliardy eur zameranú na humanitárne projekty.

"Tieto udalosti budeme teraz označovať za také, akými sú z dnešnej perspektívy: a to je genocída," uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Ocenil, že po viac ako piatich rokoch rokovaní s Namíbiou, ktorá bola v rokoch 1884 - 1915 nemeckou kolóniou s názvom Nemecká juhozápadná Afrika, došlo teraz k vzájomnej dohode oboch krajín, uvádza AFP.

​Genocída v Namíbii sa odohrala v rokoch 1904 - 1908, keď sa tamojšie etnické kmene - Hererovia a Namovia - vzbúrili proti nadvláde Nemcov, ktorí im konfiškovali pôdu i dobytok.

Nemecký generál Lothar von Trotha, ktorého do Namíbie vyslali vzburu urovnať, vydal v októbri 1904 príkaz na ich vyvraždenie. V snahe ušetriť muníciu nemeckí vojaci odviedli desaťtisíce mužov, žien a detí do púšte, aby tam zomreli, zatiaľ čo iných nechali zomrieť v koncentračných táboroch.

Údaje o počte obetí sa rozchádzajú. Agentúra AFP uvádza, že počas zmienených rokov zahynulo prinajmenšom 60-tisíc Hererov a zhruba 10-tisíc Namov. Historici tieto udalosti označujú za prvú genocídu 20. storočia.

"Vo svetle historickej a morálnej zodpovednosti Nemecka požiadame Namíbiu a potomkov obetí o odpustenie za spáchané zverstvá," povedal Maas.

Minister ďalej uviedol, že Nemecko ako "gesto na uznanie nesmierneho utrpenia spôsobeného obetiam" podporí "rekonštrukciu a rozvoj" Namíbie finančným príspevkom 1,1 miliardy eur. Suma bude vyplácaná v priebehu nasledovných 30 rokov, pričom peniaze budú primárne určené pre potomkov Hererov a Namov, uviedli pre AFP nemenované zdroje oboznámené s rokovaniami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.