Rusko-ukrajinská vojna je najvážnejším geopolitickým konfliktom od druhej svetovej vojny a bude mať oveľa väčšie globálne dôsledky ako útoky z 11. septembra, domnieva sa riaditeľ šanghajského politologického centra Chu Wej.
Čína musí podľa neho pružne reagovať a robiť strategické rozhodnutia, ktoré zodpovedajú jej dlhodobým záujmom.
Ruská „špeciálna vojenská operácia“ proti Ukrajine vyvolala v Číne veľké kontroverzie a jej priaznivci a odporcovia sa rozdelili na dva nezmieriteľné tábory, napísal Wej. A upozorňuje, že sám nestráni ani jednej, ani druhej skupine, ale snaží sa o objektívnu analýzu konfliktu a ako by sa k nemu mala Čína postaviť.
Predpoveď vývoja vojny
Ruský prezident Vladimir Putin možno nebude schopný dosiahnuť svoje očakávané ciele, čo Rusko dostáva do úzkych. Cieľom Putinovho útoku bolo úplne vyriešiť ukrajinský problém a odviesť pozornosť od vnútornej ruskej krízy tým, že bleskovo porazí Ukrajinu, vymení jej vedenie a nastolí proruskú vládu.
Blitzkrieg však zlyhal a Rusko nie je schopné znášať ťarchu dlhotrvajúcej vojny a s ňou spojené vysoké náklady. Začatím jadrovej vojny by si Rusko proti sebe poštvalo celý svet. Tým skôr by ju nemohlo vyhrať. Situácia doma aj v zahraničí je tiež stále nepriaznivejšia.
Aj keby sa ruskej armáde podarilo obsadiť ukrajinské hlavné mesto Kyjev a nastoliť bábkovú vládu, neznamenalo by to konečné víťazstvo.
V tejto chvíli sú pre Putina najlepšou možnosťou, ako sa ešte slušne dostať z vojny, mierové rozhovory. Lenže len za predpokladu, ak by z jeho pohľadu Ukrajina urobila značné ústupky. Čo však nemožno dosiahnuť...
Zostáva vám 85% na dočítanie.